Przenoszenie maszyn przemysłowych z miasta do miasta

Decyzje o zmianie lokalizacji zakładu produkcyjnego nie zapadają z dnia na dzień. Przeniesienie firmy w nowe miejsce to proces, który wymaga długich przygotowań. Podobnie jest w przypadku przenoszenia maszyn – tu również kluczowe jest staranne zaplanowanie całej operacji. Twoją firmę czeka przeprowadzka? Dowiedz się już teraz, jak powinno wyglądać przenoszenie maszyn przemysłowych z miasta do miasta!

Przenoszenie maszyn z miasta do miasta – najpopularniejsza forma relokacji

Czy wiesz, że niektóre firmy korzystają z usług relokacji nawet wtedy, gdy nie zmienia się ich lokalizacja? To tak zwana relokacja wewnętrzna. Takie usługi wykonuje się, gdy konieczna jest zmiana ustawienia maszyn przemysłowych w obrębie zakładu, np. gdy zmienia się technologia produkcji lub gdy kupuje się nowe urządzenia, a stare przeznacza na złom.

Znacznie częściej jednak firmy potrzebują usług relokacji zewnętrznej. Przenoszenie maszyn przemysłowych z miasta do miasta jest przeważnie związane ze zmianą lokalizacji zakładu produkcyjnego. Wynika to z różnych sytuacji biznesowych: gdy firma rozwija się i potrzebuje więcej przestrzeni na produkcję, gdy została przejęta przez innego właściciela lub gdy jest to podyktowane zmianą przepisów (np. ograniczających określony rodzaj działalności na danym terenie). Z usług relokacji regularnie korzystają także firmy budowlane – w tej branży zleca się transport ciężkiego sprzętu na nową inwestycję lub do bazy.

Jak powinno wyglądać prawidłowo zorganizowane przenoszenie maszyn z miasta do miasta?

Przenoszenie maszyn w branży przemysłowej i budowlanej rozumie się znacznie szerzej niż jako transport. To szereg procesów, które muszą być perfekcyjnie zaplanowane i przygotowane, jeśli cała operacja ma się zakończyć sukcesem. Zlecając przenoszenie maszyn z miasta do miasta profesjonalnej firmie, możesz oczekiwać, że na miejscu docelowym zastaniesz firmowy sprzęt prawidłowo zamontowany i gotowy do użycia. Co musi się stać, by było to możliwe?

Poszczególne etapy przenoszenia maszyn z miasta do miasta przebiegają następująco:

  • demontaż maszyn w dotychczasowym zakładzie produkcyjnym;
  • rozłożenie maszyn na części, zapakowanie, oznakowanie i zabezpieczenie ich na czas transportu;
  • załadunek na przyczepy i naczepy do transportu ponadgabarytowego;
  • przewóz maszyn na określonej trasie;
  • rozładunek w miejscu docelowym;
  • montaż, podłączenie do instalacji i próbne uruchomienie.

Gdy korzystasz z usług firmy relokacyjnej, nie musisz zapewniać sprzętu potrzebnego do przenoszenia maszyn, delegować własnych pracowników do demontażu czy montażu ani zajmować się formalnościami związanymi z transportem – to wszystko otrzymujesz w ramach usługi.

Wnętrze pustej fabryki po przeniesieniu maszyn przemysłowych
Przenoszenie maszyn przemysłowych obejmuje również ich demontaż oraz ponowny montaż i przygotowanie do uruchomienia w nowej lokalizacji.

Czy podczas przenoszenia maszyn przemysłowych odległość ma znaczenie?

Dla profesjonalnej firmy oferującej usługi relokacji przenoszenie maszyn nawet do odległych krajów nie stanowi problemu. To, na jakiej odległości będzie się odbywał transport, ma jednak znaczenie przede wszystkim na etapie planowania i przygotowań. Im większa liczba kilometrów pomiędzy miastami, tym więcej czasu trzeba zaplanować na transport.

Gdy odległość jest zbyt duża, by przebyć ją w ciągu kilku godzin, wymaga to poważniejszych przygotowań od strony logistycznej, np. zapewnienia większej liczby kierowców czy zorganizowania dla nich noclegów. Znaczenie ma tutaj także rodzaj i stan dróg. Przenoszenie maszyn z Łodzi, Wrocławia czy Katowic jest znacznie łatwiejsze niż z miejsc, które z resztą kraju są połączone jedynie niezbyt dobrej jakości drogą wojewódzką.

Przenoszenie maszyn przemysłowych niemal zawsze odbywa się za pomocą transportu ponadgabarytowego. Oznacza to, że przewoźnik musi dopełnić kilku formalności – przede wszystkim uzyskać pozwolenie na przejazd, ale również zaplanować trasę tak, aby uniknąć wąskich dróg, niskich mostów i innych przeszkód. Im większa odległość pomiędzy miastami, tym jest to bardziej skomplikowane.

Ile to kosztuje? Jak oblicza się ceny za przenoszenie maszyn z miasta do miasta?

Chcesz zlecić przenoszenie maszyn przemysłowych na znaczną odległość i zastanawiasz się, ile zapłacisz? Odległość wpływa na cenę usługi, ale jest tylko jednym z czynników. Zlecając relokację ze Szczecina do Krakowa, nie zapłacisz dużo więcej niż za przenoszenie maszyn z Łodzi do Warszawy.

Relokacja urządzeń przemysłowych jest złożonym procesem, obejmującym znacznie więcej niż transport. Wpływ na cenę ma również to, jakiego rodzaju maszyny będą transportowane, jak skomplikowany jest ich montaż, jakiego sprzętu trzeba użyć do przewiezienia i ustawienia na miejscu. Koszty będą wyższe, jeśli konieczne będzie korzystanie z dźwigów i podnośników, a także wówczas, gdy w podłączaniu urządzeń będą musieli brać udział specjaliści z uprawnieniami, np. hydraulicy czy gazownicy.
Jeśli weźmiesz to wszystko pod uwagę, nie powinien dziwić Cię fakt, że większość firm relokacyjnych nie ma gotowych cenników usług. Koszty relokacji są ustalane indywidualnie. Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowało przenoszenie maszyn przemysłowych w Twoim przypadku? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby otrzymać indywidualną ofertę

CONTACT US

Our team of engineers and project managers are always keen to share their knowledge and experience with clients. As a result they can often identify the best way to deliver your project, as well as manage any issues at an early stage of the project.

Contact us