Prawidłowy montaż linii produkcyjnych w procesie relokacji

Gdy podczas relokacji maszyny zostaną przetransportowane w docelowe miejsce, od ponownego uruchomienia produkcji dzieli Cię już tylko kilka kroków. Nie należy jednak bagatelizować kwestii montażu – to bardzo ważny element całego procesu. Dowiedz się, jak specjaliści od relokacji dbają o to, by montaż linii produkcyjnych przebiegał sprawnie i bez problemów.

W jakich sytuacjach wykonuje się montaż linii produkcyjnych?

Instalacja linii produkcyjnych to jeden z ważnych etapów relokacji. Nie zawsze jednak proces ten będzie związany z przeprowadzką firmy do nowej lokalizacji – choć takie przypadki są najczęstsze. Relokacja linii produkcyjnej może mieć także charakter wewnętrzny. Odbywa się wówczas w obrębie tego samego zakładu. Przyczyny takiej relokacji mogą być różne – rozwój firmy i pojawienie się nowych produktów w ofercie, wymiana maszyn z linii produkcyjnej na nowe, zmiany w przepisach BHP lub innych i związana z nimi konieczność dostosowania zakładu.

Przeczytaj także: Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń?

Najważniejsze etapy montażu linii produkcyjnej

Montaż linii produkcyjnych w procesie relokacji następuje bezpośrednio po przywiezieniu maszyn na miejsce i rozładunku. Elementy linii produkcyjnej przewożone są zazwyczaj w częściach. Taki transport jest szybszy, łatwiejszy i bezpieczniejszy. Rozłożenie maszyn na części powoduje z kolei wydłużenie czasu montażu.

Przed rozpoczęciem ponownego składania linii produkcyjnej specjaliści od relokacji wykonują pomiary i dokładnie sprawdzają miejsce, w którym zostaną ustawione maszyny. Ma to duże znaczenie, ponieważ tylko odpowiednio wypoziomowane i przymocowane do podłoża urządzenia będą mogły efektywnie i bezpiecznie wykonywać swoją pracę.

Sam montaż linii produkcyjnych to przede wszystkim prace mechaniczne. Podczas montażu wykorzystuje się narzędzia ręczne. W przypadku większych urządzeń konieczne może jednak być zastosowanie ciężkiego sprzętu: platform, podnośników, dźwigów itp.

Po złożeniu maszyn wykonuje się kotwienie, czyli mocowanie do podłoża za pomocą śrub i bolców lub specjalnej masy żywicznej (kotwienie chemiczne). Aby linia produkcyjna była odpowiednio ustawiona na posadzce, konieczne jest przeprowadzenie poziomowania i osiowania maszyn. W tym etapie biorą udział przede wszystkim mechanicy, czasem potrzebne jest także wsparcie spawaczy i operatorów maszyn z odpowiednimi uprawnieniami.
Instalacja linii produkcyjnych to nie tylko złożenie poszczególnych elementów w całość. Taka usługa obejmuje również podłączenie urządzeń do odpowiednich instalacji. Na tym etapie niezbędna będzie pomoc innych specjalistów z firmy zajmującej się relokacją: elektryków, hydraulików, gazowników, specjalistów z zakresu HVAC – w zależności od tego, z jakiego rodzaju instalacji korzysta linia produkcyjna.

Sprawdź również: Instalacje przemysłowe – ich prawidłowa relokacja i montaż

montaż linii produkcyjnych – spawanie
W procesie montażu linii produkcyjnych biorą udział specjaliści z różnych dziedzin, np. mechanicy i spawacze.

Co zrobić, by montaż linii produkcyjnych przebiegał sprawnie i bez problemów?

Nawet jednodniowa przerwa w działaniu zakładu produkcyjnego generuje ogromne koszty. Warto zadbać o to, by przestoje w pracy były jak najkrótsze. Co można zrobić, by maksymalnie skrócić czas montażu?

Podobnie jak na innych etapach relokacji maszyn, również w tym przypadku kluczowe jest dobre przygotowanie do całego procesu. Jeśli maszyny z linii produkcyjnej będą odpowiednio zabezpieczone i zapakowane, mechanicy zajmujący się montażem będą mieli ułatwione zadanie. Nie muszą wtedy szukać drobnych części albo zastanawiać się, do czego służy dany element. Właściwe zabezpieczenie na czas transportu pozwoli także uniknąć uszkodzenia części linii produkcyjnej.

Przeczytaj także: Relokacja fabryki – jak się do niej przygotować? Podpowiadamy!

Aby instalacja linii produkcyjnych przebiegała sprawnie, specjaliści – mechanicy i automatycy – dokładnie zapoznają się ze sposobem działania urządzeń jeszcze przed demontażem. Czytają instrukcje i dokumentację techniczną, sprawdzają osobiście, w jaki sposób połączone są ze sobą poszczególne maszyny i do jakich instalacji są podłączone.

Ważne jest także dokładne sprawdzenie warunków w miejscu montażu. Osoby odpowiedzialne za relokację zapoznają się z planami i schematami, ale najczęściej odwiedzają także nowy obiekt osobiście. Dzięki temu mogą zaplanować rozmieszczenie linii produkcyjnej i instalacji, wykonać niezbędne pomiary i sprawdzić stan posadzki.

Instalacja linii produkcyjnych – zadanie dla profesjonalistów

W całym procesie relokacji linii produkcyjnej współpracują ze sobą specjaliści z różnych dziedzin. Tylko dzięki ich wiedzy i doświadczeniu przenoszenie maszyn może zakończyć się sukcesem. Ważną funkcję pełnią tu również osoby odpowiedzialne za montaż. To właśnie oni mogą odtworzyć linię produkcyjną w nowej lokalizacji w takiej formie, w jakiej działała dotychczas. Doświadczeni specjaliści od montażu pomogą także zaplanować optymalne rozmieszczenie nowej linii produkcyjnej.

Instalacja linii produkcyjnych nie może się udać bez dostępu do specjalistycznego sprzętu. To kolejny powód, dla którego warto powierzyć to zadanie specjalistom. O ile proste narzędzia ręczne są dostępne w większości zakładów produkcyjnych, o tyle sprzętem potrzebnym podczas montażu rozbudowanych linii produkcyjnych dysponują wyłącznie profesjonalne firmy.

Szybki i sprawny montaż linii produkcyjnych w procesie relokacji to w naszej firmie standard. Chcesz poznać szczegóły takiej usługi? Skontaktuj się z naszymi specjalistami!

CONTACT US

Our team of engineers and project managers are always keen to share their knowledge and experience with clients. As a result they can often identify the best way to deliver your project, as well as manage any issues at an early stage of the project.

Contact us