Ile kosztuje usługa relokacji maszyn i urządzeń?

Relokacja maszyn to jedna z tych usług, w przypadku których na pytanie o cenę można odpowiedzieć jedynie: „To zależy”. Nie bez powodu w większości firm zajmujących się relokacją nie obowiązują sztywne cenniki. Skąd w takim razie wziąć informację, ile będzie kosztowała Cię relokacja zakładu? Dowiedz się, co wpływa na cenę usług relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych.

Dlaczego ceny usług relokacji tak bardzo się od siebie różnią?

W przypadku relokacji maszyn cennik ze sztywnymi cenami nie ma racji bytu. Jednolite stawki powodowałyby, że zarówno wykonująca usługi firma, jak i jej klienci byliby niejednokrotnie poszkodowani.

Nasze doświadczenie pokazuje, że nie sposób mówić o jednej usłudze relokacji. Tak naprawdę rodzajów usług jest tyle, ilu jest klientów. Przebieg relokacji maszyn i urządzeń jest zazwyczaj standardowy i polega na demontażu, przewiezieniu sprzętu w nowe miejsce, a następnie ponownym montażu i próbnym uruchomieniu. Na tym jednak kończą się podobieństwa pomiędzy poszczególnymi procesami relokacji.

Każdy zakład produkcyjny różni się od siebie pod wieloma względami, m.in.:

 • lokalizacji;
 • rodzaju wykorzystywanych urządzeń;
 • branży, w ramach której działa;
 • rodzaju i rozkładu instalacji w budynku;
 • obowiązujących przepisów, m.in. BHP;
 • rodzaju wykorzystywanej technologii i stopnia jej zaawansowania.

Koszt relokacji zależy także od transportu. Znaczenie ma tu nie tylko odległość, ale również rodzaj i liczba wykorzystywanych pojazdów. W relokacji maszyn wykorzystuje się najczęściej samochody do przewozów ponadgabarytowych. Im więcej jest urządzeń, tym więcej pojazdów trzeba będzie zaangażować w ten proces, co przełoży się na cenę usługi.

To wszystko sprawia, że każdy proces relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych wymaga przeprowadzenia indywidualnej wyceny.

Przeczytaj także: 6 najczęściej zadawanych pytań na temat relokacji maszyn

Jakie informacje warto przygotować, by ułatwić firmie wycenę usługi relokacji maszyn?

Gdy zależy Ci na czasie, możesz zadbać o sprawne przeprowadzenie wyceny również ze swojej strony. Aby oszacować koszt usługi, specjaliści zajmujący się relokacją potrzebują szeregu informacji od klienta. Dzięki sprawnej komunikacji i pomocy ze swojej strony możesz ułatwić im zadanie. Wycena relokacji maszyn przeprowadzona na podstawie szczegółowych danych będzie też bardziej precyzyjna.

Jakiego wsparcia mogą potrzebować od Ciebie specjaliści od relokacji? Warto przygotować m.in.:

 • dokumentację techniczną urządzeń i linii produkcyjnych, instrukcje i wszelkie inne materiały, które mogą być pomocne podczas montażu i demontażu;
 • plany obiektu, w którym mają zostać ustawione urządzenia;
 • informacje na temat rodzaju instalacji, do których podłączane będą maszyny;
 • harmonogram pracy zakładu – potrzebna może być np. informacja, kiedy specjaliści mogą wejść na teren zakładu, by zapoznać się z urządzeniami, kiedy można wstrzymać produkcję na czas demontażu itp.

Na tym etapie warto również poinformować firmę o budżecie, jakim dysponujesz. Usługi relokacji maszyn i urządzeń można do pewnego stopnia planować elastycznie, ograniczając np. liczbę osób biorących udział w tym procesie lub liczbę pojazdów do transportu maszyn.

montaż instalacji – jeden z elementów relokacji maszyn i urządzeń
W cenie usługi relokacji maszyn i urządzeń otrzymujesz także podłączenie do instalacji przemysłowych.

Co otrzymujesz w ramach usługi relokacji maszyn i urządzeń?

Jeśli chcesz całkowicie zlecić zadanie przeniesienia maszyn firmie zewnętrznej, która weźmie odpowiedzialność za wszystkie etapy – od demontażu do uruchomienia, to usługa relokacji maszyn i urządzeń jest dla Ciebie. Relokacja polega nie tylko na przewiezieniu urządzeń z jednego miejsca w drugie. To złożony proces, który kończy się dopiero wtedy, gdy zakład jest w pełni przygotowany do wznowienia produkcji.

W cenie usługi relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych otrzymujesz:

 • demontaż maszyn – rozłożenie ich na części w takim stopniu, w jakim jest to konieczne podczas transportu;
 • pakowanie i zabezpieczanie części maszyn;
 • załadunek na naczepy i transport w odpowiednie miejsce;
 • rozpakowanie i ponowny montaż, wraz z ustawieniem i mocowaniem do posadzki;
 • podłączenie do instalacji przemysłowych (wody, gazu, instalacji grzewczej, ściekowej lub innej);
 • wykonanie próbnego uruchomienia.

Na każdym z tych etapów możesz liczyć na pełne wsparcie ekspertów: opracowanie dokumentacji, planowanie i działania pozwalające na spełnienie wymogów bezpieczeństwa. Pomoc specjalistów przyda się również podczas planowania transportu. Przewóz części maszyn odbywa się w ramach transportu ponadgabarytowego, na który trzeba otrzymać specjalne zezwolenie. Przed rozpoczęciem przewozu konieczne jest zaplanowanie trasy w taki sposób, by była ona bezpieczna dla samochodu i dla sprzętu – np. by nie znajdowały się na niej niskie wiadukty lub mało wytrzymałe mosty.

Zgodnie z obowiązującym w firmie zajmującej się relokacją maszyn cennikiem korzystanie z usługi oznacza również dostęp do niezbędnego sprzętu. Osoby odpowiedzialne za poszczególne etapy – mechanicy, automatycy, elektrycy i inni – będą korzystali z własnych narzędzi, a w razie potrzeby także z ciężkiego sprzętu, np. podnośników lub dźwigów.

Firma zajmująca się relokacją maszyn i urządzeń zagwarantuje Ci w ramach usługi pełne przygotowanie linii produkcyjnej do pracy. Aby zyskać pewność, że relokacja i montaż zostały przeprowadzone prawidłowo, wykonuje się test w formie tzw. zimnego startu. W ten sposób sprawdza się, czy poszczególne elementy maszyn działają zgodnie z dokumentacją techniczną.

Sprawdź również: Relokacja linii produkcyjnych – dlaczego warto powierzyć to zadanie specjalistom?

Chcesz wiedzieć, ile będzie kosztowała relokacja w przypadku Twojej firmy? Skontaktuj się z ekspertami Eurelo, aby porozmawiać o szczegółach!

CONTACT US

Our team of engineers and project managers are always keen to share their knowledge and experience with clients. As a result they can often identify the best way to deliver your project, as well as manage any issues at an early stage of the project.

Contact us