Co warto wiedzieć o montażu instalacji przemysłowych?

Montaż instalacji przemysłowych to praca zespołowa. Biorą w nim udział elektrycy, hydraulicy, gazownicy i inni specjaliści. Dzięki ich pracy możliwe jest stworzenie optymalnych warunków do działania maszyn produkcyjnych. Jak wygląda montaż instalacji przemysłowych w praktyce? Dzielimy się naszym doświadczeniem – sprawdź, dlaczego warto powierzyć to zadanie profesjonalnej firmie!

Jakie instalacje przemysłowe wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych?

Zaawansowane instalacje przemysłowe pojawiają się w wielu branżach: farmaceutycznej, kosmetycznej, spożywczej i innych. W przypadku tego rodzaju maszyn produkcyjnych podłączenie do prądu to za mało. Konieczny jest również stały dostęp do czystej wody, gazu lub instalacji do odbioru ścieków.

Jakich instalacji przemysłowych używa się do doprowadzania lub odprowadzania mediów w urządzeniach produkcyjnych? W zależności od branży i specyfiki działalności mogą to być m.in. instalacje:

 • elektryczne,
 • gazowe,
 • wody lodowej,
 • wody zużytej,
 • kanalizacyjne,
 • grzewcze,
 • przeciwpożarowe,
 • sprężonego powietrza,
 • odwadniające,
 • wody deszczowej.

Do wykonywania instalacji przemysłowych wykorzystuje się rury, przewody, a także zawory, zaciski, czujniki, pompy, liczniki, zbiorniki ciśnieniowe. Rury i inne akcesoria mogą być wykonane z aluminium, stali nierdzewnej lub tworzywa. Ważne jest, by materiały dobrać odpowiednio do rodzaju płynu lub gazu, tak aby były odporne na uszkodzenia.

W jakich sytuacjach może być potrzebna usługa montażu instalacji przemysłowych?

Montaż instalacji przemysłowych wykonuje się nie tylko podczas budowy nowych zakładów produkcyjnych. Wdrożenie nowych rozwiązań w zakresie instalacji bywa konieczne także wówczas, gdy w hali fabrycznej pojawia się nowa maszyna. Instalacje przemysłowe, których używano do tej pory, mogą okazać się niewystarczające. Niektóre urządzenia wykorzystują zaawansowane technologicznie rozwiązania i wymagają podłączenia np. do instalacji sprężonego powietrza czy grzewczej.

Montaż instalacji przemysłowych połączony z podłączeniem maszyn produkcyjnych to także jeden z ważnych elementów procesu relokacji zakładu przemysłowego. Mowa tu nie tylko o sytuacjach, gdy firma zmienia lokalizację, ale również o relokacji wewnętrznej. W takich przypadkach zmienia się ustawienie maszyn w obrębie hali, co często wiąże się również z koniecznością zmiany przebiegu instalacji.

Przeczytaj także: Relokacja przemysłowa – co wpływa na czas realizowanej usługi?

pracownik wykonujący usługę montażu linii przemysłowych
Usługa montażu linii przemysłowych obejmuje także podłączenie instalacji do maszyn i wykonanie próbnego uruchomienia.

Powierz zadanie montażu instalacji przemysłowych profesjonalistom

Montaż instalacji przemysłowych jest zawsze skomplikowanym procesem. Firmy rzadko decydują się na działanie na własną rękę – choćby z tego powodu, że niektóre prace mogą być wykonywane wyłącznie przez osoby z uprawnieniami. Sam montaż to tylko zwieńczenie zaawansowanych przygotowań i prac projektowych. Aby instalacja mogła działać prawidłowo i dostarczać wybrane media do urządzeń produkcyjnych, konieczne jest:

 • zapoznanie się z dokumentacją, wymogami i normami dotyczącymi danego rodzaju instalacji;
 • dobór odpowiednich materiałów i technologii;
 • wykonanie pomiarów, dzięki którym będzie można zaprojektować instalację dopasowaną do warunków w hali produkcyjnej;
 • wykonanie projektu instalacji przemysłowej;
 • opracowanie kosztorysu budowy instalacji przemysłowej.

Usługi montażu instalacji przemysłowych wykonywane przez profesjonalne firmy nie polegają wyłącznie na podłączeniu rur i innych urządzeń do maszyn produkcyjnych. W ramach usługi możesz liczyć także na dodatkowe wsparcie w innych obszarach. W efekcie dostajesz dokładnie to, czego potrzebuje Twoja firma – linia produkcyjna będzie prawidłowo podłączona do niezbędnych instalacji i gotowa do pracy w nowych warunkach.

Firmy oferujące montaż instalacji przemysłowych zapewniają wsparcie w postaci przygotowania miejsca, w którym zostaną umieszczone maszyny. Obejmuje to m.in. cechowanie maszyn i kontrolę ich geometrii, a także przygotowanie fundamentów. Dzięki temu ustawione w nowym miejscu urządzenia będą odpowiednio wypoziomowane, co przełoży się bezpośrednio na efektywność i bezpieczeństwo pracy.

Sprawdź również: Relokacja przemysłowa – co wpływa na czas realizowanej usługi?

Wykonanie prac montażowych instalacji przemysłowej to jeszcze nie koniec. Jak sprawdzić, czy usługa została wykonana prawidłowo? W tym celu po podłączeniu maszyny do instalacji wykonuje się próbne uruchomienie. Pozwala to wychwycić ewentualne nieprawidłowości (np. miejsca, w których pojawiły się nieszczelności) jeszcze przed rozpoczęciem produkcji. To etap szczególnie ważny ze względu na bezpieczeństwo – wyciek niektórych substancji, np. gazu, to poważne zagrożenie dla znajdujących się w zakładzie pracowników.

W ramach usługi montażu instalacji przemysłowych klient otrzymuje także pełną dokumentację powykonawczą. To duże udogodnienie – przygotowywanie takiej dokumentacji jest dość żmudnym zadaniem, szczególnie dla osoby, która nie miała z nią wcześniej do czynienia. Dla pracowników firmy zajmującej się montażem taka procedura to natomiast standard.

Wiesz już, jak ważne jest profesjonalne przygotowanie i przeprowadzenie procesu montażu linii przemysłowych? Skorzystaj ze wsparcia specjalistów Eurelo, skontaktuj się i zapewnij powodzenie całej operacji!

CONTACT US

Our team of engineers and project managers are always keen to share their knowledge and experience with clients. As a result they can often identify the best way to deliver your project, as well as manage any issues at an early stage of the project.

Contact us