5 najczęstszych pytań o złomowanie maszyn przemysłowych

Przeznaczenie zużytego sprzętu na złom pozwala zadbać nie tylko o środowisko naturalne, ale także o budżet firmy. Twoją firmę czeka złomowanie maszyn i zastanawiasz się, jak zrobić to legalnie i z korzyścią dla swojego biznesu? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane ze złomowaniem!

Czy to już czas na złomowanie maszyn? Po czym rozpoznać, że urządzenie nadaje się na złom?

Stwierdzenie, że maszyna przemysłowa nie nadaje się do użytku, nie powinno sprawiać problemu żadnemu specjaliście ds. produkcji. Wówczas pojawia się jednak pytanie: co dalej? Jeśli urządzenie jest w stosunkowo dobrym stanie, można spróbować je naprawić. Warto się jednak zastanowić, czy jest to opłacalne – za jakiś czas maszynę i tak trzeba będzie wymienić na nową. Czasami udaje się sprzedać urządzenie na części, jednak w przypadku starszych modeli popyt na nie może być niewielki.

Z usługi złomowania maszyn przemysłowych warto skorzystać, gdy:

  • wiesz, że nie uda Ci się ich sprzedać;
  • potrzebujesz miejsca na nowy sprzęt w hali produkcyjnej;
  • naprawa jest nieopłacalna;
  • sprzęt stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa pracowników.

Jakie elementy maszyn przemysłowych podlegają recyklingowi?

Najpopularniejszym materiałem, z którego wykonuje się materiały przemysłowe, jest metal. To ważna informacja w kontekście złomowania – oznacza, że większość z elementów maszyn nadaje się do złomowania i przetworzenia.

Konstrukcje urządzeń wykorzystywanych w przemyśle wykonuje się także z tworzyw sztucznych. To, czy nadają się one do recyklingu, nie zawsze jest oczywiste. Jest to możliwe w przypadku większości rodzajów plastiku. Firma zajmująca się złomowaniem maszyn oceni to na miejscu, na etapie demontażu. Elementy z tworzyw sztucznych są oznakowane w sposób pozwalający na określenie, czy dany rodzaj plastiku nadaje się do powtórnego przetworzenia.

We wnętrzu każdej maszyny znajdują się także elementy, które nie podlegają recyklingowi, ale wymagają za to szczególnego sposobu składowania. Chodzi przede wszystkim o płyny eksploatacyjne: oleje, smary, kwasy itp. Są one szczególnie niebezpieczne dla środowiska i nie można ich przechowywać w otwartych pojemnikach. Muszą zostać przewiezione w bezpieczny sposób na specjalne składowisko odpadów niebezpiecznych.

Składowisko odpadów metalowych – elementów maszyn przemysłowych
Specjaliści z firmy zajmującej się złomowaniem maszyn rozłożą sprzęt na części i ocenią, które elementy nadają się do powtórnego wykorzystania.

Czy złomowanie maszyn opłaca się Twojej firmie?

W przypadku złomowania maszyn przemysłowych kwestia opłacalności nie jest kluczowa. Pozbywanie się sprzętu w sposób zgodny z prawem to konieczność dla każdego profesjonalnie prowadzonego biznesu. Warto jednak pamiętać, że złomowanie maszyn to także sposób na odzyskanie pieniędzy zainwestowanych w sprzęt podczas zakupu.

Materiały, z których została wykonana maszyna budowlana, są przez pracowników firmy zajmującej się złomowaniem sprzedawane w skupie złomu. Pieniądze ze sprzedaży trafiają do klienta, który zlecił złomowanie. Za skupowany złom płaci się w przeliczeniu na kilogramy lub tony. Gdy zdecydujesz się na złomowanie dużych i ciężkich maszyn przemysłowych, pieniądze ze sprzedaży złomu mogą stać się ważną pozycją w budżecie Twojej firmy.

Złomowanie maszyn a przepisy: jak robić to legalnie?

Złomowanie maszyn przemysłowych wiąże się z dużą odpowiedzialnością: za środowisko, bezpieczeństwo pracowników i innych osób. To właśnie z tego względu powinny się tym zajmować wyspecjalizowane firmy.

Zasady utylizacji i recyklingu maszyn przemysłowych znajdziesz m.in. w Dyrektywie 2002/96/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 27 stycznia 2003 r. w sprawie zużytego sprzętu elektrotechnicznego i elektronicznego (WEEE). W przypadku niektórych rodzajów materiałów mogą mieć zastosowanie także inne przepisy – specjaliści odpowiedzialni za złomowanie na pewno Cię wówczas o tym poinformują.

Oprócz fizycznej utylizacji maszyny przemysłowej konieczne jest także dopełnienie formalności od strony księgowej. W tym celu przeprowadza się likwidację środka trwałego – jest to podstawa do usunięcia go z ewidencji.

Jakie korzyści da Ci zlecenie złomowania maszyn przemysłowych profesjonalnej firmie?

Złomowanie maszyn przemysłowych nie jest prostym zadaniem. Wymaga rozłożenia sprzętu na pojedyncze części, zakwalifikowania poszczególnych elementów do odpowiednich kategorii, a następnie bezpiecznego przetransportowania ich do skupu złomu. Firmy produkcyjne bardzo rzadko decydują się na złomowanie maszyn na własną rękę.

Dlaczego warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy zajmującej się wywozem maszyn na złom? Najważniejsze korzyści to:

  • Przeprowadzenie złomowania zgodnie z prawem. Specjaliści zajmujący się demontażem i złomowaniem maszyn znają przepisy, posiadają niezbędne zezwolenia i wiedzą, jakie materiały można bezpiecznie recyklingować.
  • Bezpieczeństwo. Dotyczy to nie tylko środowiska naturalnego, ale również pracowników obecnych w miejscu, w którym przeprowadza się demontaż.
  • Oszczędność czasu. Wiedza i doświadczenie pracowników oraz dostęp do profesjonalnego sprzętu pozwalają szybko rozłożyć starą maszynę na części i przygotować miejsce pod montaż nowego sprzętu.
  • Efektywność. Korzystając z usług firmy specjalizującej się w złomowaniu maszyn, masz pewność, że na złom zostaną przeznaczone wszystkie elementy nadające się do powtórnego wykorzystania.
  • Kompleksowa usługa. Złomowanie maszyn przemysłowych jest często elementem większego procesu – relokacji zakładu. Decydując się na skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, nie musisz szukać innych wykonawców: elektryków, mechaników, automatyków czy firmy transportowej.

Złomowanie maszyn, które przyniesie korzyści Twojej firmie? Skorzystaj z usług Eurelo – skontaktuj się z naszymi specjalistami!

CONTACT US

Our team of engineers and project managers are always keen to share their knowledge and experience with clients. As a result they can often identify the best way to deliver your project, as well as manage any issues at an early stage of the project.

Contact us