Eurelo Tech Know-How
Transport wiatraków – jak przebiega przewóz wielkich elementów?
Produkcja energii w oparciu o odnawialne źródła jest coraz popularniejsza na całym świecie. Jednym z takich źródeł jest wiatr, który napędzając wielkie turbiny, generuje prąd mogący zasilać domostwa, firmy czy obiekty użyteczności publicznej. Aby zbudować wiatrak w określonym miejscu, trzeba przetransportować jego ogromne elementy – nierzadko na dużych odległościach. Jak wygląda transport wiatraków i ich części?
Jak przeprowadza się transport wiatraków?
Wieże wiatrowe to ogromne konstrukcje składająca się z bardzo dużych elementów. Ich łopaty mają długość kilkudziesięciu metrów, co stanowi ogromne wyzwanie transportowe. Pozostałe elementy również nie są łatwe w przewozie ze względu zarówno na swoje wymiary, jak i na masę znacznie przekraczającą normy – cała turbina zwykle waży setki ton. Dlatego transport wiatraków to zdecydowanie transport ponadgabarytowy i to taki, który nawet specjalistom tej kategorii może sprawiać trudność.
Transport wiatraków stanowi ogromne, niezwykle skomplikowane wyzwanie logistyczne. Wymaga bardzo starannego planowania i precyzyjnej realizacji, a także zastosowania odpowiednich pojazdów i sprzętu.
Przeczytaj również: Transport ponadgabarytowy – czym jest i jak go zorganizować?
Do przewozu elementów turbin stosuje się ciągniki siodłowe, które mają odpowiednią moc, moment obrotowy oraz konstrukcję siodła. Zwykle są to konstrukcje trzy- lub czteroosiowe, co zapewnia korzystne rozłożenie siły napędowej i nacisków na osie. Same elementy turbin umieszcza się na niskopodwoziowych naczepach o specjalnej budowie.
Naczepy używane do transportu śmigieł wiatraków i innych bardzo długich elementów także mają bardzo skomplikowane konstrukcje umożliwiające pokonywanie zakrętów oraz rozmaitych przeszkód na trasie bez konieczności ich demontażu. Mogą być wyposażone w siłowniki umożliwiające uniesienie transportowanych elementów na wysokość nawet kilku metrów nad jezdnią.
Jakie elementy wiatraków można transportować?
Aby zbudować wiatrak w przeznaczonym do tego miejscu, trzeba osobno przetransportować każdą jego część. Oznacza to konieczność wykorzystania wielu pojazdów i naczep. Każdy element przewozi się osobno.
Głównymi modułami turbiny wiatrowej są: wirnik, gondola, wieża, jej fundament oraz układ sterowania. Najczęściej w konstrukcji wirnika wykorzystuje się 3 łopaty wykonane z włókna węglowego wzmocnionego poliestrem i żywicami. W gondoli znajduje się zaś cały system sterujący oraz generator, zespół napędowy i zespół kierunkowy (mechanizm odchyleń wiatraka).
Transport wież wiatraków
Wieżę nierzadko uznaje się za kluczowy element konstrukcji wiatraka, ponieważ to ona podtrzymuje wszystkie pozostałe części. Jej głównym zadaniem jest wyniesienie wirnika na odpowiednią wysokość – im wyżej, tym turbina może być bardziej efektywna ze względu na silniejszy wiatr. Musi mieć olbrzymią wytrzymałość konstrukcyjną oraz dużą odporność na warunki atmosferyczne.
Wieża składa się z modułów o długości 20–40 m. Dużym problemem często okazuje się jednak nie ich długość, a średnica, która u podstawy zwężającej się ku górze wieży może wynosić nawet ponad 5 m. Dlatego transport wież wiatraków zwykle musi się odbywać z pominięciem większości mostów i wiaduktów. Używa się do niego naczep modułowych, niskopodwoziowych lub też specjalnych przeznaczonych do transportu wież elektrowni.
Transport śmigieł wiatraków
Śmigła (łopaty) wiatraków stwarzają trudności ze względu na swoją długość. Niekiedy przekracza ona nawet 90 m! Takie wymiary ładunku znacznie utrudniają pokonywanie wszelkich przeszkód na trasie, w tym zakrętów. Transport śmigieł wiatraków wymaga zastosowania specjalnych naczep dłużycowych, nierzadko z siłownikami umożliwiającymi uniesienie ładunku.
W przypadku bardzo długich elementów oraz konieczności przejazdu przez teren zabudowany, las czy tereny górskie możliwe jest ich umieszczenie na naczepie pod kątem, w uniesieniu. Łopaty mogą być też przewożone dwoma pojazdami, z których każdy ma niezależny promień skrętu. Wówczas tylny pojazd jest kierowany ręcznie przez operatora lub automatycznie.
Transport gondoli wiatraków
Gondole to często najmniej wymagające komponenty przy transporcie wiatraków, ponieważ niejednokrotnie można przewozić je w częściach. Nadal jednak są to ładunki ponadgabarytowe, które wymagają odpowiedniego podejścia do realizacji zadań transportowych. Gondole wiatraków zwykle przewozi się naczepami niskopodłogowymi.
Pozostałe części
Do największych elementów turbiny wiatrowej należy zaliczyć również piastę. W tym przypadku największe wyzwania stanowią masa oraz średnica elementu. Należy więc tak planować transport, by omijać wąskie przejazdy i niskie wiadukty.
Jakim przepisom podlega transport wiatraków?
Zgodnie z przepisami transport wiatraków zalicza się do transportu ponadgabarytowego. Oznacza to więc, że jego realizacja wymaga zdobycia odpowiednich zezwoleń. Ponadto realizując tego typu zadania, trzeba uwzględniać:
- dopuszczalną wysokość wiaduktów,
- minimalny promień skrętu taboru,
- nachylenie jezdni,
- wytrzymałość mechaniczną jezdni,
- dopuszczalną wielkość placów do parkowania, zawracania składowania i montażu elementów.
Warto pamiętać, że farmy wiatrowe powstają często w miejscach trudno dostępnych i oddalonych od głównych dróg. Dlatego ostatni odcinek trasy niejednokrotnie jest źródłem największych wyzwań.
Dlaczego warto zlecić transport wiatraków firmie transportowej?
Transport wiatraków to jedno z najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć logistycznych i przewozowych. Jego realizacja bez odpowiedniego sprzętu, ale również bez wiedzy i doświadczenia, jest niemożliwa. Bezpieczny i efektywny przewóz elementów turbin wymaga znajomości dostępnych technologii i przepisów prawa, a także ogromnych zasobów do realizacji procesu. W tym przypadku współpraca z firmą transportową to w zasadzie jedyna możliwość. Wybierz renomowanego usługodawcę, a proces przebiegnie sprawnie i bezproblemowo.
Skontaktuj się z Eurelo, jeżeli potrzebujesz pomocy z transportem wiatraka.