Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Co to jest relokacja i jak taka usługa wygląda w praktyce?
Czy wiesz, że relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych wcale nie jest tożsama z przeprowadzką? Po pierwsze: proces ten obejmuje znacznie więcej niż tylko przewożenie maszyn z miejsca na miejsce. Po drugie: często przy relokacji nie jest potrzebny transport na znaczne odległości. Czym w takim razie jest relokacja? Definicję tego procesu, jego zakres i charakterystyczne etapy poznasz w naszym artykule!
Relokacja – co to takiego?
O relokacji często mówi się w kontekście przenoszenia pracowników z jednego miejsca pracy na drugie. Relokacja dotyczy jednak nie tylko osób, ale również urządzeń, a nawet całych linii produkcyjnych. To skomplikowany proces, którego nie można postrzegać wyłącznie jako transportu z miejsca na miejsce.
W przypadku relokacji definicja mówi o całości prac związanych z przeprowadzką. Relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych to demontaż, pakowanie, transport, a następnie ponowny montaż w nowym miejscu. Co ważne, relokacji linii technologicznych nie zawsze musi odbywać się na dużych odległościach. Przenoszenie maszyn w ramach tego samego budynku to równie skomplikowany proces i najczęściej wymaga wsparcia specjalistycznej firmy.
Kto najczęściej korzysta z usług relokacji?
Usług relokacji linii produkcyjnych najczęściej potrzebują firmy, które zmieniają swoją lokalizację. Takie sytuacje zdarzają się najczęściej w przypadku mniejszych zakładów przemysłowych, którym na skutek rozwoju przestaje wystarczać dotychczasowa powierzchnia. Przeprowadzka do nowej, większej hali produkcyjnej nie oznacza zawsze wymiany całego parku maszynowego na nowy. Przynajmniej część urządzeń musi zostać wówczas przetransportowana do nowego miejsca.
Zmiana lokalizacji nie jest jednak wyłącznie domeną małych przedsiębiorstw. Relokacje linii produkcyjnych zlecają także duże zakłady. Takie przypadki zdarzają się rzadziej, są za to bardziej złożone i wymagają najczęściej wielu miesięcy przygotowań. W przypadku większych zakładów przemysłowych zmiana lokalizacji może być podyktowana np. fuzją z inną firmą, zmianą profilu działalności czy rozbudową.
W jakich sytuacjach Twoja firma może potrzebować usług relokacji przemysłowej?
Nawet jeśli w Twojej firmie w najbliższym czasie nie jest planowana przeprowadzka, relokacja przemysłowa może być potrzebna w innych sytuacjach. Oto najczęstsze przypadki, w których korzysta się z takich usług:
- Zakup nowej maszyny do hali produkcyjnej – jeśli sprzęt ma duże gabaryty, niezbędna może się okazać zmiana ustawienia pozostałych urządzeń znajdujących się w pomieszczeniu.
- Utylizacja starego sprzętu – demontażem dużych maszyn produkcyjnych oraz ich załadowaniem na naczepy samochodów i transportem w miejsce utylizacji nie zajmują się zazwyczaj pracownicy, ale specjalistyczna firma.
- Zmiany w działalności firmy – np. wdrożenie nowej linii produktów, do których wytwarzania potrzebne są inne niż dotychczas maszyny.
Rozpoczęcie prac w nowym miejscu i konieczność przetransportowania potrzebnego sprzętu: koparek, ładowarek, walców itp. – w przypadku firm budowlanych.
Sprawdź także: Relokacja fabryki – jak się do niej przygotować? Podpowiadamy!
Relokacja przemysłowa krok po kroku. Z jakich etapów składa się ten proces?
W jaki sposób przebiegają relokacje linii produkcyjnych? Aby całe przedsięwzięcie zakończyło się sukcesem, powinno być przede wszystkim dobrze zaplanowane. Przygotowanie do relokacji fabryki to kluczowy element, od którego zależy tempo i efektywność późniejszych prac. Przedstawiciele firmy oferującej usługi relokacyjne muszą zapoznać się z dokumentacją urządzeń, dokonać niezbędnych pomiarów, sprawdzić, w jaki sposób maszyny są podłączone do instalacji. Analizują również warunki w nowej lokalizacji: gdzie należy ustawić urządzenia, jak rozmieszczone są przyłącza itp.
Co dzieje się w dalszej kolejności? Następne etapy relokacji urządzeń to:
- demontaż – rozłożenie maszyn na części na czas transportu;
- pakowanie i zabezpieczanie;
- transport za pomocą pojazdów do przewozów ponadgabarytowych;
- rozpakowanie i demontaż w miejscu docelowym;
- podłączenie do instalacji i próbne uruchomienie.
Sprawdź także: Demontaż i montaż maszyn przemysłowych przy relokacji fabryki
Kto zajmuje się relokacją linii technologicznych?
Jaki jest najlepszy sposób na udaną, sprawnie przeprowadzoną relokację fabryki? To powierzenie tego zadania specjalistycznej firmie. Przeniesienie maszyn można wykonać szybko i bez zbędnych przestojów w produkcji. Pod warunkiem jednak, że starannie zaplanuje się całe przedsięwzięcie, użyje się specjalistycznego sprzętu i zaangażuje do pracy odpowiednio przygotowane osoby.
Firma oferująca usługi relokacyjne wykona dla Ciebie całe zlecenie: zajmie się przygotowaniami, transportem maszyn, a na końcu pozostawi Ci linię produkcyjną gotową do pracy. Dzięki zleceniu relokacji na zewnątrz nie musisz angażować swojego personelu w przeprowadzkę ani zapewniać dodatkowego sprzętu. Wykonawca szybko zrealizuje całą usługę, wykorzystując do tego nie tylko narzędzia ręczne, ale także profesjonalny sprzęt: podnośniki i platformy, wózki widłowe, a w razie potrzeby – nawet dźwigi. W procesie relokacji linii technologicznych bierze udział szereg specjalistów: mechaników, monterów, hydraulików, elektryków, automatyków, informatyków. Takie zespoły odpowiadają za odpowiednie ustawienie maszyn, skalibrowanie, przetestowanie i przygotowanie do pracy.
Przeczytaj także: Relokacja linii produkcyjnych – dlaczego warto powierzyć to zadanie specjalistom?
Twoja firma także może potrzebować usług relokacyjnych. Planujesz przeprowadzkę, rozbudowę zakładu lub inne ważne zmiany? Pomożemy Ci! Skontaktuj się z naszymi ekspertami!