Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Czym jest krajowy transport drogowy i co obejmuje?
Choć na dłuższych trasach często to transport lotniczy, kolejowy czy wodny jest najbardziej opłacalnym rozwiązaniem, to w przypadku przewozów na terenie kraju transport drogowy nie ma sobie równych, jeśli chodzi o stosunek wydajności do ceny. Sprawdź, czym charakteryzuje się transport drogowy krajowy i jakie rodzaje przewozów zalicza się do tej kategorii.
Transport krajowy drogowy: definicja, przepisy, zakres
Definicję krajowego transportu drogowego rzeczy i osób znajdziesz w ustawie o transporcie drogowym. Zgodnie z tymi przepisami transport drogowy krajowy oznacza podejmowanie działalności gospodarczej w zakresie przewozu osób lub przedmiotów pojazdami zarejestrowanymi na terenie Polski. Trasa przewozów przebiega na terenie kraju, powinna się tam również rozpoczynać i kończyć.
O ile sama definicja wydaje się prosta, to wątpliwości może budzić kilka innych kwestii. Czy transportem drogowym mogą zajmować się wyłącznie specjalistyczne firmy? Co w sytuacji, gdy za transport nie jest pobierana opłata? Czy jeśli kierowca wyznaczy sobie trasę tak, że niewielka jej część będzie przebiegała poza granicami Polski, nadal będzie można mówić o transporcie krajowym?
Poznaj nasze krajowe usługi transportowe
Aby można było mówić o krajowym transporcie drogowym rzeczy lub osób, muszą być spełnione następujące warunki:
- Usługi transportowe powinny być wykonywane przez firmę, dla której przewozy stanowią podstawową działalność gospodarczą – krajowym transportem drogowym nie jest np. okazjonalny przewóz towarów przez firmę świadczącą na co dzień inne usługi.
- Usługi są świadczone w celach zarobkowych – jeśli przedsiębiorca przewozi towary lub osoby na własne potrzeby, mówimy o niezarobkowym transporcie drogowym.
- Całość trasy znajduje się na terenie Polski – w każdym innym przypadku mówimy o międzynarodowym transporcie drogowym.
Rodzaje transportu drogowego krajowego
Transport drogowy krajowy dzieli się na dwie główne kategorie: transport drogowy krajowy rzeczy oraz osób.
W przypadku przewozów osób możesz spotkać się z kilkoma formami: transportem regularnym (na określonych trasach, w regularnych odstępach czasu), wahadłowym (np. codzienny transport pracowników do zakładu i z powrotem), okazjonalnym.
W przypadku transportu rzeczy możesz mieć do czynienia z następującymi rodzajami:
- Transport całopojazdowy (FTL – Full Track Load) to transport, w którym towary jednego klienta zajmują całą powierzchnię ładunkową pojazdu. Naczepa nie musi być załadowana w całości, charakterystyczne dla tego rodzaju transportu jest jednak to, że ładunek nie jest uzupełniany towarami innych klientów.
- Transport częściowy, w doładunku (PTL – Part Track Load) to usługa, w której możesz skorzystać z wolnej przestrzeni ładunkowej w pojeździe, w którym znajdują się już towary innego klienta. Jest to możliwe w sytuacji, gdy trasa przejazdu pokrywa się z Twoim zapotrzebowaniem.
Transport drogowy krajowy można także podzielić ze względu na sposób wyznaczania trasy: bezpośredni i kombinowany. Transport krajowy bezpośredni odbywa się wyłącznie za pomocą samochodów dostawczych lub ciężarowych. W przypadku transportu kombinowanego przewożą one towary wyłącznie na części trasy, a na pozostałej części są zastępowane innymi środkami transportu, najczęściej pociągami towarowymi.
Przeczytaj także: Zalety i wady transportu drogowego – kiedy warto go wybrać?
Czy krajowym transportem drogowym może zajmować się każdy?
Aby firma mogła świadczyć usługi transportowe na terenie kraju, musi posiadać status przewoźnika drogowego. Wymóg ten nie dotyczy przewozu rzeczy pojazdami o całkowitej masie dopuszczalnej do 3,5 tony (od kwietnia 2022 roku – do 2,5 tony).
Kto może ubiegać się o otrzymanie zezwolenia na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego? Przedsiębiorcy, którzy chcą świadczyć usługi transportowe, muszą spełnić podstawowe kryteria: posiadać rzeczywistą i stałą siedzibę w jednym z państw UE, cieszyć się dobrą reputacją (wymóg niekaralności), posiadać odpowiednią zdolność finansową oraz kompetencje zawodowe. Zatrudniani przez firmę kierowcy nie mogą być objęci zakazem wykonywania zawodu.
Krajowy transport drogowy: uniwersalny, opłacalny i niezawodny
Krajowy transport drogowy nie bez powodu jest najczęściej wybieraną przez klientów formą. Wynika to z jego licznych zalet. Przewozy towarów samochodami ciężarowymi to:
- Szeroki zasięg – nasz kraj jest pokryty gęstą siecią dróg, a samochody mogą dotrzeć w każdy jego zakątek, także tam, gdzie nie ma infrastruktury kolejowej.
- Dostępność ekonomiczna – transport drogowy charakteryzuje się najlepszym stosunkiem ceny do jakości i szybkości. Wpływa na to m.in. sytuacja na rynku – w branży transportowej działa dużo podmiotów oferujących konkurencyjne ceny, ale także możliwość połączenia w jednym transporcie ładunków od wielu klientów czy dostosowania rodzaju pojazdu do przewożonego ładunku.
- Niezawodność – transport drogowy krajowy pozwala na dostarczenie towarów na czas, bez przeszkód i niespodzianek. Trasę przejazdu można łatwo zaplanować, czas przewozu – w przeciwieństwie do statków, pociągów czy samolotów – nie jest zależny od pracy portów, lotnisk czy punktów przeładunkowych.
- Uniwersalne rozwiązanie – duży wybór naczep i rodzajów pojazdów pozwala wygodnie i bezpiecznie przewozić różne rodzaje ładunków: od niewielkich towarów drobnicowych po maszyny czy elementy konstrukcyjne przewożone transportem ponadgabarytowym.
Na transporcie drogowym znamy się nie tylko w teorii. Szukasz sprawdzonego przewoźnika? Sprawdź naszą ofertę i skontaktuj się z nami!