Eurelo Tech Know-How
Transport maszyn budowlanych – co trzeba o nim wiedzieć?
Niektóre maszyny budowlane są wyposażone w koła lub gąsienice, dzięki którym mogą przejechać nawet kilkanaście kilometrów. To może wystarczyć, gdy mają powrócić do bazy lub zostać przetransportowane na plac budowy w tym samym mieście.
W momencie, gdy brany jest pod uwagę transport maszyn budowlanych do innego miasta lub nawet kraju, samodzielny przejazd nie wchodzi w grę. Potrzebujesz pomocy w przewiezieniu sprzętu budowlanego na miejsce nowej inwestycji? Sprawdź, na czym polegają tego rodzaju usługi transportowe.
Poznaj zakres naszych usług transportowych
Przepisy regulujące kwestię transportu maszyn budowlanych
To, w jaki sposób maszyny budowlane mogą być przewożone z jednego miejsca na drugie, jest regulowane odpowiednimi przepisami. Dotyczą one przede wszystkim kwestii takich jak:
- dopuszczalna masa całkowita i wymiary samochodu ciężarowego,
- wymiary i masa samej maszyny,
- jaka długość ładunku może wystawać poza naczepę.
Takie przepisy funkcjonują w większości państw, ale dopuszczalne parametry mogą się w nich różnić – jeśli firma organizuje międzynarodowy transport maszyn budowlanych, powinna zapoznać się z regulacjami obowiązującymi we wszystkich krajach na trasie przejazdu.
Jeśli chcesz zlecić specjalistycznej firmie transport większych maszyn budowlanych, może się okazać, że konieczne będzie zorganizowanie przewozu ponadgabarytowego. Samochód ciężarowy musi być wówczas odpowiednio oznakowany i prowadzony przez pilota.
Gdy szukasz firmy oferującej transport maszyn budowlanych, pamiętaj również o tym, by upewnić się, że jej pracownicy posiadają uprawnienia do przewozu ładunków na danym rodzaju naczepy, o określonej masie i wymiarach.
Przeczytaj także: Przenoszenie maszyn – jak wybrać odpowiednią firmę?
Jaką naczepę wybrać, by bezpiecznie przewieźć maszynę budowlaną?
Gdy decydujesz się na skorzystanie z usług firmy oferującej transport maszyn budowlanych, kwestię wyboru odpowiedniej naczepy możesz pozostawić jej pracownikom. To oni ocenią, jaki jej rodzaj najlepiej sprawdzi się w przypadku ładowarki czy spychacza, a jaki będzie lepszy do transportu dźwigu lub walca drogowego.
Naczepę do transportu maszyn budowlanych wybiera się na podstawie kilku czynników. Ważne jest przede wszystkim, by mieć pewność, że transport nie będzie przekraczał dopuszczalnych wymiarów i masy. Z tego powodu do przewozu większych maszyn wybiera się naczepy niskopodwoziowe, które bez problemu mieszczą się pod mostami i wiaduktami, nawet gdy znajduje się na nich kilkumetrowy ładunek. To właśnie one są polecane w przypadku przewozu towarów ponadgabarytowych. W przypadku sprzętu o mniejszych gabarytach można skorzystać ze standardowych naczep.
Jaką naczepą będzie przewożony Twój sprzęt budowlany? Może to być, w zależności od jego wielkości i masy:
- platforma – odpowiednia do transportu ładunków o szerokości powyżej 2,45 m – głównie mniejszych maszyn budowlanych;
- semi – niskopodwoziowa naczepa, na której można przewozić większe maszyny o szerokości ponad 2,75 m;
- tiefbett – niskopodwoziowa naczepa przystosowana do transportu maszyn o szerokości powyżej 3,2 m – jest to najczęściej specjalistyczny sprzęt budowlany;
- plandeka lub firanka – zabudowana naczepa, nadająca się do transportu niewielkich maszyn budowlanych.
Sprawdź również: Transport maszyn ciężkich
Przygotowanie maszyny budowlanej do transportu: załadunek, zabezpieczenie, demontaż części
W przypadku maszyn budowlanych, które są w stanie przemieszczać się samodzielnie, na kołach lub gąsienicach, załadunek na naczepę samochodu ciężarowego jest stosunkowo prosty. Ważne jest jedynie, by do transportu wybrać naczepę niskopodwoziową, wyposażoną w najazdy, po której sprzęt będzie mógł wjechać na miejsce.
Załadunek maszyn budowlanych, które nie są wyposażone w koła albo gąsienice (to np. dźwigi czy żurawie) jest już nieco bardziej skomplikowany. Aby bezpiecznie umieścić tego typu sprzęt na naczepie, konieczne jest najczęściej użycie dźwigu lub wciągarki.
Gdy maszyna budowlana znajduje się już na swoim miejscu, to dopiero połowa sukcesu. Aby była gotowa do transportu, należy ją odpowiednio zamocować i zabezpieczyć przed zsunięciem z naczepy. Robi się to za pomocą łańcuchów oraz pasów transportowych, a pod koła wsuwa się dodatkowo kliny, aby zapobiec przemieszczaniu się sprzętu podczas jazdy.
Niektóre maszyny budowlane przewozi się w całości – dotyczy to przede wszystkim tych, w których demontaż części jest długotrwały i skomplikowany. W sytuacji, gdy możliwe jest szybkie zdemontowanie jednego z elementów, na przykład łyżki koparki, warto to zrobić, by zmniejszyć gabaryty ładunku. W takim przypadku należy pamiętać o tym, by dobrze zabezpieczyć na naczepie również odłączoną od maszyny część.
Załadunek maszyny budowlanej to także moment, w którym należy dokładnie sprawdzić, czy transport został przygotowany zgodnie z przepisami: czy nie została przekroczona maksymalna masa pojazdu z ładunkiem oraz dopuszczalne wymiary. Istotne jest również to, czy żadna z części maszyny nie wystaje poza naczepę na długość powyżej 2 metrów z tyłu i 0,5 metra z przodu.
Twoja firma rozpoczyna realizację projektu budowlanego w nowym miejscu? Specjalistyczny transport maszyn budowlanych pozwoli Ci szybciej przystąpić do pracy! Skontaktuj się z nami i powiedz nam, jakich usług potrzebujesz!