Eurelo Tech Know-How
Transport maszyn górniczych – specyfika, etapy i najważniejsze aspekty operacji
Transport maszyn górniczych wymaga dużego doświadczenia i wykorzystania szczególnych środków. Problem stanowi przede wszystkim masa oraz gabaryty urządzeń. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę przy organizacji transportu maszyn kopalnianych, aby mógł on przebiegać szybko i bez niemiłych niespodzianek!
Specyfika transportu maszyn górniczych
Maszyny wykorzystywane w kopalniach, ze względu na specyfikę swojej pracy (między innymi konieczność wytrzymywania wysokich obciążeń czy przykładania dużej siły do materiału, z którym pracują), najczęściej charakteryzują się bardzo solidną konstrukcją. Pociąga to za sobą spore gabaryty i dużą masę, które niestety stanowią główny problem w transporcie maszyn górniczych. Dodatkowe utrudnienie stanowi fakt, że nie wszystkie urządzenia mogą zostać zdemontowane na czas przewozu: koparki, spycharki czy kombajny górnicze (oraz maszyny o podobnej, zwartej konstrukcji) często muszą być transportowane w całości. Nawet sprzęt, który do pewnego stopnia można rozłożyć na bardziej podstawowe elementy (wiertnice, przenośniki) często przekracza określone prawnie gabaryty transportu normatywnego. Z tego powodu transport maszyn kopalnianych i przemysłowych wykorzystywanych w górnictwie stanowi zwykle ogromne wyzwanie logistyczne oraz techniczne.
Etapy transportu maszyn górniczych
Transport maszyn przemysłowych dla górnictwa można podzielić na kilka podstawowych etapów…
1. Planowanie i logistyka przedsięwzięcia
Ten etap obejmuje wykonanie rozeznania w terenie, zaplanowania kolejnych części przedsięwzięcia, określenie dokładnej trasy przejazdu, oszacowanie czasu trwania operacji, kosztów i ewentualnych trudności oraz załatwienie potrzebnych spraw formalnych.
2. Transport ponadnormatywny
W wielu przypadkach transport ciężarowy maszyn górniczych przekracza granice określone w prawie dla przewozu towarów o normatywnych gabarytach i masie. Wiąże się to z koniecznością zapewnienia taboru o odpowiednich możliwościach, ale również z konsekwencjami prawnymi. Trzeba zadbać między innymi o załatwienie odpowiednich pozwoleń (w zależności od klasy transportu, uzyskuje się je od różnych podmiotów) oraz – w razie konieczności – zgody na tymczasową zmianę organizacji ruchu, a także zorganizowanie eskorty i pilotażu.
3. Demontaż urządzeń i zabezpieczenie ich przed transportem
Ten etap rozpoczyna się od oczyszczenia maszyn z resztek urobku i przygotowaniu ich do podróży. Jeżeli jest to możliwe, poszczególne elementy są demontowane, a delikatne części dodatkowo zabezpieczane. Podczas transportu maszyn przemysłowych duże zagrożenie stanowi możliwość obluzowania się i odpadnięcia luźniej zamocowanych elementów (na przykład pod wpływem wstrząsów podczas jazdy), dlatego wszystkie ewentualne problemy tego typu są sprawdzane i eliminowane.
4. Załadunek i transport
Po demontażu i ewentualnym zabezpieczeniu maszyny są umieszczane na samochodach ciężarowych. W tym celu wykorzystywane są różne specjalistyczne urządzenia i przyrządy, przede wszystkim dźwignicowe, ale też na przykład wózki jezdne, rampy i inne. Po umieszczeniu maszyn na powierzchni załadunkowej, są one starannie mocowane do samochodu, by uniknąć zmian położenia podczas jazdy. Transport maszyn górniczych wyposażonych w delikatne elementy znajdujące się w nieosłoniętych miejscach (na przykład elektronikę) odbywa się pod plandeką, jednak przeważającą część sprzętu można bezpiecznie przewozić bez przykrycia. Po zakończeniu załadunku urządzenia są przewożone zgodnie z wcześniej zaplanowaną trasą i harmonogramem. Jeżeli wymiary ładunku znacznie przekraczają standardowe gabaryty, taki transport maszyn przemysłowych dla górnictwa najczęściej odbywa się nocą, by uniknąć zakłócania ruchu drogowego.
5. Transport ciężarowy i nie tylko
Choć transport ciężarowy nie jest jedynym sposobem przewozu maszyn górniczych (są one transportowane również m.in. drogą wodną czy koleją), zazwyczaj występuje przynajmniej jako jeden z etapów pośrednich, na przykład w celu dostarczenia ładunku do portu.
Rozładunek i instalacja maszyn w nowym miejscu
Ostatnim etapem jest rozładowanie maszyn ze środków transportu ciężarowego i umieszczenia ich w docelowym położeniu. W przypadku pojazdów (koparki, spycharki etc.) zazwyczaj potrzebne jest tylko ponowne zamontowanie odczepionych części ruchomych. Więcej pracy przy montażu wymaga taki sprzęt jak wiertnice czy przenośniki, które muszą być z powrotem złożone w całość i osadzone w nowym miejscu. Na koniec dokonuje się kalibracji maszyn (jeżeli istnieje taka potrzeba) oraz ponownego uruchomienia.
Transport maszyn kopalnianych: na co zwrócić uwagę?
1. Użycie fachowego sprzętu
Zastosowanie profesjonalnych, nowoczesnych, regularnie serwisowanych urządzeń i pojazdów w nienagannym stanie technicznym pozwala zminimalizować ryzyko awarii lub wypadku podczas transportu maszyn górniczych. Warto pamiętać, że dotyczy to całego wykorzystywanego sprzętu – od narzędzi do demontażu maszyn, przez urządzenia dźwignicowe, aż po samochody ciężarowe, na których będzie przewożony ładunek.
2. Doświadczona i kompetentna załoga
Obsługa transportu maszyn przemysłowych dla górnictwa powinna być realizowana przez osoby z dużą wiedzą i doświadczeniem w tej dziedzinie. Dotyczy to zarówno osób odpowiedzialnych za logistykę i organizację, jak i kierowców, operatorów maszyn czy monterów. Tylko wówczas można mieć pewność, że cała operacja będzie przebiegała możliwie szybko i bez nieprzewidzianych komplikacji.
3. Czas i koszt realizacji
Przestoje w wydobyciu i przetwarzaniu urobku są kosztowne, dlatego transport maszyn górniczych w nowe miejsce powinien odbyć się możliwie sprawnie i bez zbędnych opóźnień (oczywiście z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa). Szybka realizacja przewozu pozwala ograniczyć koszty. Obniżenie ceny całego przedsięwzięcia jest też możliwe dzięki wybraniu kompleksowych usług – skorzystanie z pomocy firmy realizującej wszystkie procesy transportu maszyn kopalnianych będzie tańsze, niż zlecenie każdego etapu osobnemu usługodawcy.