Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Transport specjalistyczny – definicja i zakres usług
Samochody ciężarowe z naczepami to uniwersalny środek transportu, za pomocą którego można przewozić większość towarów: stałych, płynnych, sypkich. Nie zawsze jednak transport ten przebiega w standardowy sposób. Czym jest transport specjalistyczny i w jaki sposób przebiega?
Podstawowa definicja transportu specjalistycznego
W przypadku transportu specjalistycznego definicja jest dość ogólna: to transport towarów nietypowych, który podlega innym niż standardowe zasadom i przepisom. Większość przewożonych towarów można zaliczyć do kategorii „general cargo”, czyli drobnicy, która może być transportowana zwykłymi naczepami o wymiarach określonych w przepisach ogólnych.
Niektóre z towarów przewożonych w transporcie drogowym nie pasują do tej definicji. Jest to związane najczęściej z ich gabarytami, wymogami dotyczącymi bezpieczeństwa czy szczególnych warunków podczas przewozu.
Szczegółowe informacje na temat transportu specjalistycznego: definicję, zakres, wymagania prawne znajdziesz w ustawie o transporcie drogowym (tam transport ponadgabarytowy określa się mianem ponadnormatywnego) oraz w ustawie o przewozie towarów niebezpiecznych.
Poznaj nasze usługi transportowe krajowe i międzynarodowe
Rodzaje transportu specjalistycznego
W zależności od rodzaju przewożonych towarów transport specjalistyczny można podzielić na kilka kategorii. Są to:
- Przewozy ponadgabarytowe – dotyczą one wszystkich towarów, które nie mieszczą się na standardowych naczepach, zamkniętych i odkrytych. W transporcie specjalistycznym ponadgabarytowym można przewozić (zależnie od kategorii) ładunki o masie przekraczającej nawet 60 ton, szerokości powyżej 4 metrów i długości powyżej 30 metrów. Przykładem ładunków ponadgabarytowych mogą być duże maszyny budowlane, elementy konstrukcyjne, urządzenia przemysłowe czy zbiorniki.
- Transport towarów chłodzonych – to rodzaj transportu specjalistycznego, w którym towary przewozi się w naczepach chłodniach. Dzięki możliwości zapewnienia w nich stałej niskiej temperatury można bezpiecznie przewozić żywność na długich dystansach, nie narażając jej na zepsucie.
- Transport pojazdów – ten rodzaj transportu specjalistycznego dotyczy przewożenia samochodów osobowych i dostawczych, motocykli, skuterów. Transportuje się je, po odpowiednim zabezpieczeniu, na lawetach lub w kontenerach.
- Transport towarów niebezpiecznych – to szeroka kategoria transportu specjalistycznego. Mieszczą się w niej wszystkie ładunki, które należy przewozić z zachowaniem szczególnych zasad ostrożności. Mogą to być towary łatwopalne, toksyczne, grożące wybuchem itp. W takim transporcie, oprócz odpowiedniego sprzętu, konieczne jest także zapewnienie przeszkolonej obsługi z uprawnieniami.
Jakie przepisy obowiązują podczas specjalistycznego transportu towarów?
Poszczególne rodzaje transportu specjalistycznego podlegają różnym przepisom. Informacje dotyczące transportu ponadgabarytowego znajdziesz przede wszystkim w ustawie o transporcie drogowym. Ładunki o większych niż standardowe wymiarach i masie mogą być przewożone po uzyskaniu pozwolenia. W Polsce ich wydawaniem zajmuje się Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, a także – w przypadku transportu międzynarodowego – urzędy celne. Zezwolenia wydaje się w różnych kategoriach, w zależności od wielkości ładunku.
Transport towarów niebezpiecznych jest regulowany przepisami ustawy o przewozie towarów niebezpiecznych. Są one zgodne z ADR – umową europejską dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych. W ustawie znajdziesz między innymi listę towarów niebezpiecznych wraz z wymogami dotyczącymi ich przewozu. Znajdują się tam także informacje na temat wymaganych uprawnień osób zajmujących się transportem specjalistycznym towarów niebezpiecznych.
Jakie przepisy obowiązują w przypadku przewozu innych towarów? W przypadku transportu specjalistycznego definicja obejmuje także produkty spożywcze i inne, które wymagają przewozu w warunkach chłodniczych. Taki transport podlega przepisom umowy o międzynarodowych przewozach szybko psujących się artykułów żywnościowych, tzw. ATP. Określa ona, jakie dokumenty powinien posiadać przewoźnik, jakie warunki powinny panować w naczepie oraz jak powinna być ona oznakowana.
Przeczytaj także: Przewozy ponadgabarytowe – kiedy mamy z nimi do czynienia?
Chcesz zlecić transport specjalistyczny? Sprawdź, jak wybrać odpowiednią firmę
Chcesz przetransportować ładunek ponadgabarytowy, towary niebezpieczne lub szybko psującą się żywność na terenie Polski albo za granicę? Będziesz do tego potrzebował firmy transportowej specjalizującej się w takich usługach. Pamiętaj, że nie każdy przewoźnik dysponuje odpowiednim sprzętem oraz wiedzą na temat organizacji takich przewozów.
Firma zajmująca się transportem specjalistycznym nie tylko zapewni Ci dostęp do odpowiedniego sprzętu: naczep, kontenerów, środków bezpieczeństwa, ale także przejmie odpowiedzialność za kwestie organizacyjne. Możesz liczyć na wsparcie w uzyskiwaniu zezwoleń na przejazd, planowaniu optymalnej trasy w przypadku transportu ponadgabarytowego, zapewnieniu personelu z odpowiednimi uprawnieniami do przewozu. Korzystając z usług specjalistycznej firmy, zyskujesz również pewność, że transport będzie się odbywał zgodnie z przepisami.
Twoje produkty wymagają przewozu w szczególnych warunkach? Wybierz usługi specjalistów! Skontaktuj się z nami w sprawie szczegółów.