Eurelo Tech News
Bezpieczny rozładunek maszyn przy relokacji fabryki
Może się wydawać, że gdy maszyny zostają bezpiecznie przewiezione na nowe miejsce, można odetchnąć z ulgą i pogratulować sobie udanej relokacji. To jednak nie koniec prac – rozładunek maszyn to ważny etap, podczas którego należy zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo. Dowiedz się, jak robią to profesjonaliści zajmujący się relokacją fabryk!
Jak przebiega rozładunek maszyn w nowej lokalizacji?
Standardowa relokacja zakładu produkcyjnego przebiega według następującego schematu:
- demontaż maszyn w dotychczasowym miejscu,
- załadunek,
- transport,
- rozładunek,
- montaż w nowej lokalizacji.
Pod pojęciem rozładunku mieści się jednak znacznie więcej, niż mogłoby Ci się wydawać.
Transportowanych maszyn nie wystarczy ręcznie zdjąć z naczepy samochodu. Podczas rozładunku w pierwszej kolejności usuwa się zabezpieczenia. Następnie kolejno zdejmuje się poszczególne części maszyn. Te mniejsze można przenieść ręcznie, jednak w przypadku większych elementów może być konieczne użycie specjalistycznego sprzętu – dźwigów czy podnośników.
Pracownicy firmy odpowiedzialni za rozładunek maszyn powinni pamiętać o tym, by pozostawić sprzęt w takim stanie, by był gotowy do montażu. Ważne jest, by podczas rozładowywania naczepy utrzymywać porządek i unikać pozostawiania elementów maszyny w przypadkowych miejscach.
Przeczytaj również: Relokacja fabryk do innej lokalizacji
Zaczyna się od planowania – właściwe przygotowanie do relokacji
Co w największym stopniu decyduje o tym, czy relokacja fabryki będzie udana? Kwalifikacje pracowników firmy transportowej, profesjonalny sprzęt, rodzaj przewożonych ładunków? To wszystko ma w pewnym stopniu wpływ na proces relokacji, ale jest coś jeszcze: planowanie.
Relokacja sama w sobie trwa przeważnie stosunkowo krótko – klientom zależy na tym, by jak najszybciej uruchomić linię produkcyjną w nowym miejscu. Znacznie więcej czasu zajmują przygotowania: dobór sprzętu i personelu, ustalenie kolejnych kroków działania, zdobycie potrzebnych informacji. To właśnie dzięki rozsądnemu, uwzględniającemu jak największą liczbę czynników planowaniu można zapewnić płynność działania, uniknąć problemów i zapobiec stratom.
Przeczytaj także: Relokacja i uruchomienie linii produkcyjnej – jak dobrze zaplanować cały proces?
Rozładunek maszyn jako jeden z etapów relokacji
To, czy rozładunek maszyn będzie przebiegał bezproblemowo, zależy od tego, w jaki sposób zostaną zrealizowane wcześniejsze etapy relokacji. Aby ułatwić pracę ekipie zajmującej się rozładunkiem, warto:
- podczas demontażu postarać się o staranne zapakowanie i opisanie każdej z części maszyny;
- właściwie zabezpieczyć ładunek na czas transportu za pomocą blokad, haków, pasów – dzięki temu można uniknąć jego uszkodzenia;
- zadbać o dostępność na miejscu sprzętu potrzebnego do przeniesienia większych elementów;
- zebrać i dostarczyć niezbędne informacje: instrukcje obsługi, dokumentację techniczną.
To, w jaki sposób zostanie przeprowadzony rozładunek maszyn, ma z kolei wpływ na dalsze działania w ramach relokacji. Dzięki temu, że sprzęt zostanie zdjęty z naczepy bezpiecznie, z zachowaniem niezbędnej ostrożności, pracownicy zajmujący się montażem będą mieli ułatwione zadanie. Nie przeszkadzają im nagłe usterki, uszkodzenia mechaniczne czy konieczność poszukiwania zagubionych części.
Wykwalifikowany personel to nie wszystko – sprzęt niezbędny podczas rozładunku maszyn
Sukces relokacji zależy w dużej mierze od tego, czy firma transportowa dysponuje odpowiednim sprzętem. To, jakiego rodzaju wsparcie będzie potrzebne, trzeba ocenić już na samym początku, przyglądając się maszynom i planując ich demontaż.
Podczas relokacji maszyn i linii produkcyjnych wykorzystuje się między innymi:
- wózki widłowe,
- dźwigi HDS,
- lewary mechaniczne i hydrauliczne,
- podnośniki,
- samochody z naczepami do transportu ponadgabarytowego.
Wyzwania związane z relokacją maszyn i rozładunkiem
Podczas demontażu, pakowania i transportu maszyn produkcyjnych mogą (choć nie muszą) pojawić się pewne sytuacje problemowe. Na poszczególnych etapach zdarzają się między innymi:
- Uszkodzenia i usterki – gdy dojdzie do nich podczas transportu, czas rozładunku może się wydłużyć. Zniszczone części trzeba jak najszybciej naprawić, aby można je było na nowo zamontować.
- Opóźnienia w transporcie – w sytuacji, gdy samochody z ładunkiem nie docierają do nowej fabryki na czas, a ekipa zajmująca się rozładunkiem nie zostaje o tym poinformowana, pojawiają się niepotrzebne przestoje.
- Inne niż zakładano warunki w nowej lokalizacji – problemem może być na przykład brak odpowiedniej instalacji czy niewystarczająca ilość miejsca.
Wszystkich wymienionych sytuacji można uniknąć. W jaki sposób? Przede wszystkim należy dobrze przygotować się do przeprowadzenia relokacji:
- sprawdzić warunki w miejscu docelowym,
- starannie zaplanować transport,
- dokładnie zabezpieczyć przewożone ładunki,
- dobrać odpowiedni sprzęt do demontażu, rozładunku i ponownego montażu.
Gdy decydujesz się na skorzystanie z usług profesjonalnej, wiarygodnej firmy transportowej, odpowiednie przygotowanie otrzymasz w standardzie. To dla Ciebie pewność, że Twoje maszyny produkcyjne będą bezpieczne na każdym etapie relokacji.
Zmiana lokalizacji nie musi oznaczać przestojów. Skorzystaj z naszego doświadczenia w relokacji, a Twoja fabryka będzie mogła szybko wznowić produkcję. Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły!