Eurelo Tech Know-How
Relokacja i uruchomienie linii produkcyjnej – jak dobrze zaplanować cały proces?
Relokacja linii produkcyjnych to ogromne przedsięwzięcie i wyzwanie dla zakładu. Wbrew pozorom, usługi w tym zakresie są potrzebne stosunkowo często. Zapotrzebowanie na nie jest dobrą wiadomością – to znak, że firma się rozwija i albo zmodernizowała czy rozbudowała swoją halę fabryczną, albo przenosi się do nowej siedziby. Jednak zanim będzie można świętować ponowne uruchomienie linii produkcyjnej, trzeba bardzo precyzyjnie zaplanować cały proces.
Na czym polega relokacja linii produkcyjnych i technicznych?
Przenoszenie linii produkcyjnych jest znacznie poważniejszym zadaniem niż np. przewiezienie do nowej siedziby maszyn transportu bliskiego czy sprzętu biurowego. Dlaczego? Nie tylko gabaryty są wyzwaniem. Urządzenia przemysłowe są nie tylko bardzo ciężkie, ale najczęściej na stałe zakotwiczone do podłoża i połączone w jeden ciąg z pozostałym sprzętem znajdującym się na hali fabrycznej. Z tego względu:
- maszyny przemysłowe należy odłączać w takiej kolejności, aby jak najdłużej zachować względną operacyjność zakładu na starym miejscu z jednej strony, a z drugiej doprowadzić do jak najszybszego uruchomienia na nowym,
- potrzebni są eksperci, którzy zajmą się przygotowaniem maszyny do transportu – tj. bezpiecznym jej odłączeniem i wykonaniem pomiarów,
- niezbędne jest zastosowanie specjalistycznych urządzeń transportu bliskiego, które pozwolą na relokację na niewielką odległość – chodzi np. o specjalne rolki transportowe,
- nierzadko zachodzi konieczność zaaranżowania transportu wielkogabarytowego, który musi się odbywać w bezpiecznych warunkach i w godzinach jak najmniej utrudniających ruch drogowy.
To ostatnie wyzwanie pojawia się, wówczas gdy ma miejsce przeniesienie zakładu do zupełnie nowej siedziby.
Jak powinno przebiegać profesjonalne przenoszenie linii produkcyjnych?
Relokacja linii technologicznych musi rozpocząć się od dokładnego zaplanowania przebiegu całego procesu. Tu nie ma miejsca na pomyłki ani na chaos, ponieważ najmniejszy błąd czy niedopatrzenie mogą doprowadzić do uszkodzenia wartościowego i często unikatowego sprzętu. Jak więc powinny wyglądać poszczególne etapy tego procesu?
Sprawdź również: Relokacja linii produkcyjnej – na co zwrócić uwagę?
Przygotowanie do transferu linii produkcyjnej
Na pierwszym etapie zespół ekspertów wewnętrznych zakładu produkcyjnego powinien określić sytuację wyjściową. Konieczne jest ustalenie, które urządzenia przemysłowe wymagają przeniesienia na nowe miejsce i w jakim terminie. Warto pamiętać, że relokacja linii produkcyjnych jest zazwyczaj procesem, który odbywa się na przestrzeni dłuższego czasu. Należy go więc również zaplanować z wyprzedzeniem – nawet kilkunastomiesięcznym.
Transfer linii produkcyjnych wymaga również zaprojektowania na nowo ich układu – to konieczne, ponieważ docelowe miejsce może mieć inny układ czy powierzchnię. Podczas opracowywania koncepcji należy też określić, czy któreś z urządzeń nie wymagają wymiany na nowe, rozbudowy lub modernizacji. Niezbędny będzie również transfer linii technologicznych, w tym całego systemu sterującego pracą fabryki.
Opracowanie harmonogramu logistycznego
Po dopracowaniu wstępnych ustaleń wewnętrznych zakład produkcyjny kontaktuje się z firmą, której specjalnością jest przenoszenie linii produkcyjnych. Dlaczego wsparcie z zewnątrz jest konieczne? Ponieważ przenosiny to ogromna operacja logistyczna, której poprawne wykonanie wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i, co najważniejsze – wsparcia fachowców, którzy zadbają o bezpieczeństwo i efektywność relokacji.
Specjaliści, po przeanalizowaniu planów przeprowadzki i przeprowadzeniu oględzin maszyn wymagających przeniesienia, opracują harmonogram wykonania poszczególnych prac. To pozwoli świadomie planować każde działanie.
Odłączenie maszyn i urządzeń
W zaplanowanym terminie specjaliści:
- odizolują miejsce demontażu maszyny i zabezpieczą je,
- wykonają pomiary dokładności geometrycznej oraz odległości komponentów składowych od siebie,
- dokładnie oczyszczą maszyny i opróżnią ich zbiorniki,
- zdemontują przewody, węże, osłony oraz inne elementy rozłączne i dokładnie je opiszą – tak, aby ich identyfikacja na nowym miejscu nie sprawiła problemów.
Pakowanie
Po odłączeniu maszyny są pakowane, a zatem zabezpieczane na czas transportu przed uszkodzeniami mechanicznymi czy niekorzystnym wpływem czynników atmosferycznych. Typ zabezpieczeń jest dopasowywany do specyfiki sprzętu.
Transport wewnętrzny
Zanim maszyny przemysłowe trafią na platformy pojazdów transportujących je na dużą odległość, muszą zostać tam przeniesione z obecnej lokalizacji. W tym celu wykorzystuje się specjalne urządzenia, takie jak podnośniki hydrauliczne i powietrzne oraz rolki powietrzne, które minimalizują ryzyko powstania uszkodzeń i zwiększają bezpieczeństwo całego procesu.
Transport zewnętrzny
Na tym etapie najczęściej stosuje się platformy niskopodwoziowe, a sprzęt jest dokładnie zabezpieczony przed przesuwaniem się czy wstrząsami. Przewóz musi zostać bardzo precyzyjnie zaplanowany – zwłaszcza jeśli konieczna jest realizacja transportu ponadgabarytowego. Istotne jest wyznaczenie bezpiecznej trasy – takiej, która nie będzie przebiegała przez miejsca o podwyższonym ryzyku kolizji drogowej.
Sprawdź naszą usługę: Transport maszyn i urządzeń
Uruchomienie linii produkcyjnej po relokacji
Kiedy maszyny docierają na nowe miejsce, konieczne jest odtworzenie w odwrotnej kolejności procesów, które miały miejsce w starej lokalizacji. A zatem:
- następuje załadunek maszyn i ich przetransportowanie w wyznaczone w projekcie miejsce na hali fabrycznej przy użyciu urządzeń transportu bliskiego,
- po wykonaniu odpowiednich pomiarów maszyna zostaje usadowiona na miejscu i, jeśli trzeba, zakotwiczona,
- następuje podpięcie elementów rozłącznych,
- dokonywane są pomiary przed uruchomieniem,
- następuje konfiguracja jednostek sterujących oraz kalibracja,
- jest przeprowadzany tzw. zimny rozruch,
- linia jest podłączana do zasilania elektrycznego i innych niezbędnych mediów i na nowo uruchamiana.
Wykonanie każdego z tych etapów wymaga wiedzy specjalistycznej.
Branże korzystające z transferu linii produkcyjnej
Relokacja linii produkcyjnych to usługa niezbędna przedsiębiorstwom ze wszystkich gałęzi przemysłu wytwórczego i związanego z obróbką materiałów. Z uwagi na tak dużą rozpiętość klientów i różnorodność procesów technologicznych zachodzących w fabrykach, każdy proces przenoszenia i uruchomienia linii produkcyjnej na nowo musi być zaplanowany indywidualnie.
Jeśli potrzebujesz pomocy w tym zakresie, zapraszamy do kontaktu z naszymi specjalistami!