preloader

Przeprowadzka instalacji i maszyn w 6 kluczowych krokach relokacji.

Relokacja maszyn produkcyjnych nie oznacza wyłącznie transportu na nowe miejsce. To pojęcie, które obejmuje całość prac – od demontażu po uruchomienie maszyn w docelowej lokalizacji. Tu nie ma miejsca na przypadek – każdy krok musi być dokładnie zaplanowany i wykonany z zachowaniem zasad bezpieczeństwa. Od czego zależy udana przeprowadzka maszyn?

Dlaczego zachowanie odpowiedniej kolejności przy przeprowadzce maszyn jest tak ważne?

Chaotyczne decyzje i przypadkowe działania są zdecydowanie niepożądane podczas przeprowadzki maszyn produkcyjnych. Niewłaściwie zaplanowana relokacja może mieć poważne skutki dla funkcjonowania firmy. Gdy elementy maszyn zgubią się, ulegną uszkodzeniu lub gdy ich transport będzie się opóźniał, produkcja może zostać wstrzymana nawet na kilka tygodni.

Jak tego uniknąć? Kluczowe jest staranne przygotowanie firmy do procesu relokacji. Warto zaangażować w przeprowadzkę maszyn osoby z różnych działów, szczegółowo rozpisać zadania, a w razie potrzeby – skorzystać ze wsparcia zewnętrznych firm specjalizujących się w relokacji zakładów przemysłowych.

6 kroków do udanej przeprowadzki maszyn

Czeka Cię relokacja maszyn przemysłowych i uruchomienie ich w nowej lokalizacji? Sprawdź, jak przebiega wzorcowa przeprowadzka.

Krok 1: demontaż maszyn w dotychczasowej lokalizacji

Większość maszyn produkcyjnych jest zbyt duża, by można było je przewozić w całości. Konieczne jest rozłożenie ich na części. Ważne jest, by zrobić to prawidłowo: osoby odpowiedzialne za demontaż powinny zapoznać się z dokumentacją urządzeń i postępować zgodnie ze znajdującymi się w niej zaleceniami. Maszyny powinny zostać rozłożone na części tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne. Przewożenie dużych ilości drobnych elementów to większe prawdopodobieństwo ich zgubienia lub pomylenia.

Przeczytaj również: Demontaż i montaż maszyn przemysłowych przy relokacji fabryki

Krok 2: pakowanie i zabezpieczenie maszyn na czas przeprowadzki

Każda z przewożonych maszyn przemysłowych musi zostać starannie zapakowana. Wykorzystuje się do tego folie stretch i bąbelkowe, kartony, taśmy. Warto zwrócić uwagę, czy ruchome elementy urządzeń są zabezpieczone tak, że nie będą się przemieszczać w czasie transportu. Podczas pakowania ekipa odpowiedzialna za przeprowadzkę maszyn dokładnie oznacza każdy z elementów, tak aby ułatwić późniejszy montaż. Spakowane maszyny są ładowane na naczepy lub przyczepy samochodowe i odpowiednio przymocowywane za pomocą taśm, pasów i innych akcesoriów.

Krok 3: transport maszyn na nowe miejsce

Transport maszyn to kluczowy element całej operacji. Urządzenia produkcyjne przewozi się najczęściej transportem ponadgabarytowym, z uwagi na ich duże rozmiary. Przewoźnicy wykorzystują do tego przyczepy niskopodwoziowe, które pozwalają bezpiecznie przetransportować ładunek bez ryzyka, że nie zmieści się pod mostami, wiaduktami czy w tunelach.

Idealną sytuacją jest taka, gdy wszystkie elementy maszyn produkcyjnych są dostarczane na nowe miejsce jednocześnie lub w krótkich odstępach czasu. Dzięki temu można szybciej przystąpić do montażu, bez konieczności długiego oczekiwania na dostawę.

Krok 4: przygotowanie miejsca pod maszyny w hali produkcyjnej

Większość firm, które zmieniają lokalizację fabryki, ma już wstępnie wybrane miejsce na ustawienie maszyn w hali produkcyjnej. Przed montażem wymaga ono jednak dokładnego sprawdzenia. Ekipa odpowiedzialna za montaż dokonuje precyzyjnych pomiarów: sprawdza stabilność posadzki i jej ewentualne odchylenia od pionu. Miejsce, w którym zostaną ustawione maszyny, powinno być dokładnie wyczyszczone i łatwo dostępne.

Krok 5: ponowny montaż maszyn i przygotowanie do uruchomienia

Przywiezione na miejsce elementy rozpakowuje się, układa w przejrzysty sposób, a następnie montuje – zgodnie z dokumentacją oraz tym, co ekipa montująca sprawdziła na etapie demontażu. Podczas montażu używa się narzędzi ręcznych, ale często także bardziej zaawansowanego sprzętu – jeśli maszyny są duże, konieczne może być nawet wykorzystanie podnośnika, platformy czy dźwigu.

Gdy maszyny zostaną ponownie zmontowane, wykonuje się próbne uruchomienie, według procedury tzw. zimnego startu. Urządzeń nie podłącza się wówczas do zasilania, ale ręcznie sprawdza obroty silnika i pracę innych elementów, a także kontroluje się zgodność z dokumentacją.

Krok 6: uruchomienie maszyn produkcyjnych w nowym miejscu

Po zamontowaniu wszystkich elementów i wykonaniu testów pozostaje już tylko jedno – uruchomienie maszyn i rozpoczęcie produkcji. Ile zajmuje cały proces relokacji: od demontażu do uruchomienia? Jeśli przeprowadzka maszyn została odpowiednio zaplanowana i wykonana, całość może zająć zaledwie kilka dni. To krótki czas, który nie powinien wpłynąć znacząco na funkcjonowanie firmy.

Dlaczego przeprowadzka maszyn to zadanie dla specjalistów?

Sukces przeprowadzki maszyn zależy od kilku czynników. Są to m.in.: odpowiednie przygotowanie, doświadczenie i umiejętności osób zajmujących się demontażem, montażem i transportem oraz dostęp do specjalistycznego sprzętu. O ile zaplanować relokację możesz na własną rękę, o tyle trudno będzie Ci znaleźć w firmie odpowiednio wykwalifikowanych pracowników oraz sprzęt niezbędny podczas relokacji.

Decydując się na skorzystanie z usług firmy zajmującej się relokacjami maszyn i linii produkcyjnych, możesz przekazać jej odpowiedzialność za wszystkie etapy: od demontażu, poprzez transport, aż po ponowny montaż i uruchomienie. Nie musisz przejmować się zapewnieniem odpowiednich zasobów: pracowników czy sprzętu. Masz pewność, że maszyny produkcyjne zostaną przewiezione szybko i bezpiecznie, bez uszkodzeń i komplikacji.

Planujesz przeprowadzkę maszyn w nowe miejsce? Skorzystaj z kompleksowego wsparcia naszych specjalistów! Skontaktuj się z nami!