Eurelo Tech Know-How
Profesjonalna relokacja przemysłowa w 5 krokach
Dobrze przygotowana i przeprowadzona relokacja przemysłowa pozwala szybko rozpocząć produkcję w nowym miejscu. Nawet najlepiej zorganizowany proces wymaga jednak czasu. Planujesz relokację maszyn przemysłowych? Poznaj jej najważniejsze etapy i dowiedz się, na co powinna przygotować się Twoja firma.
Przygotowanie do relokacji maszyn przemysłowych
To tylko z pozoru etap, w którym niewiele się dzieje. W rzeczywistości od dobrego przygotowania i zaplanowania kolejnych działań zależy, czy relokacja się powiedzie, a maszyny będą w krótkim czasie gotowe do pracy.
Jak powinno wyglądać planowanie relokacji przemysłowej? W pierwszej kolejności przedstawiciele firmy zajmującej się relokacją odwiedzają zakład przemysłowy, aby zapoznać się z konstrukcją maszyn. Korzystają z instrukcji obsługi i innej dokumentacji, przygotowują się także do odłączenia urządzeń od instalacji. Na tym etapie sprawdza się warunki na miejscu, np. to, czy w hali produkcyjnej można swobodnie korzystać z podnośników, dźwigów i dużych wózków widłowych.
Planowanie relokacji obejmuje również wszystkie kwestie formalne: planowanie transportu ponadgabarytowego, uzyskiwanie zezwoleń na przejazd, szacowanie kosztów.
Przeczytaj również: Instalacje przemysłowe – ich prawidłowa relokacja i montaż
Działania w dotychczasowym miejscu: demontaż, pakowanie, załadunek
Maszyny i całe linie produkcyjne są na tyle duże, że zazwyczaj nie ma możliwości przetransportowania ich w całości – nie mieszczą się one nawet na największych naczepach do transportu ponadgabarytowego. Przewozi się je więc w częściach. Oznacza to, że przenoszenie maszyn przemysłowych musi być poprzedzone demontażem. Takie działania nie mogą być przypadkowe – ważne jest, by demontaż był dobrze przemyślany. Powinno się unikać, na ile to możliwe, rozkładania urządzeń na drobne elementy, ponieważ wydłuża to czas realizacji całej relokacji przemysłowej. Najczęściej demontuje się tylko te elementy, które mogłyby wystawać poza naczepę do przewozu ładunków ponadgabarytowych.
Odpowiednie zapakowanie części maszyn i zabezpieczenie ich na naczepie pozwala uniknąć uszkodzeń w czasie transportu. Aby zapewnić bezpieczeństwo na tym etapie, do przenoszenia maszyn przemysłowych używa się m.in. rolek transportowych i podnośników. Miejsce załadunku na naczepy powinno być dobrze oznakowane i ogrodzone. Zajmujący się relokacją maszyn i urządzeń przemysłowych pracownicy muszą być wyposażeni w środki ochrony osobistej. Dzięki stosowaniu takich środków bezpieczeństwa osoby znajdujące się w hali produkcyjnej są odpowiednio chronione przed wypadkami, a praca może się odbywać bez większych przeszkód.
Transport – kluczowy etap relokacji maszyn przemysłowych
To właśnie transport maszyn jest tym, co większość osób utożsamia z relokacjami przemysłowymi. Choć to pojęcie jest znacznie szersze, to rzeczywiście przewożenie sprzętu z miejsca na miejsce (często na duże odległości) jest kluczowym etapem każdej relokacji.
Zastanawiasz się, w jaki sposób będą przewożone Twoje maszyny i urządzenia przemysłowe? Odbywa się to najczęściej za pomocą naczep i ciągników przeznaczonych do transportu ładunków ponadgabarytowych. Korzystanie z takich naczep jest obowiązkowe w przypadku, gdy ładunki przekraczają wymiary: 2,5 m szerokości, 16,5–18,5 m długości (w zależności od tego, czy są transportowane na naczepie, czy przyczepie), 4 m wysokości oraz ważą powyżej 42 t.
Organizacja transportu ponadgabarytowego wymaga dopełnienia kilku formalności. Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie zezwolenia wydawanego np. przez GDDKiA. Jeśli maszyny są wywożone za granicę, zgodę musi dodatkowo wydać urząd celny. Firmy oferujące usługi relokacji przemysłowych zajmują się jednak nie tylko kwestiami formalnymi. Do ich obowiązków należy także cała strona logistyczna przedsięwzięcia: odpowiednie zaplanowanie trasy (ważne jest tu unikanie przejazdów wąskimi drogami czy pod niskimi wiaduktami) czy zorganizowanie asysty pilota, a w niektórych przypadkach również policji.
Przeczytaj również: Przenoszenie maszyn przemysłowych z miasta do miasta
Działania w miejscu docelowym: rozładunek, rozpakowanie, montaż
Co dzieje się z maszynami przemysłowymi po dostarczeniu ich na miejsce? W pierwszej kolejności muszą zostać ostrożnie zdjęte z naczepy i przewiezione lub przeniesione na miejsce montażu, a następnie rozpakowane. Prace na miejscu docelowym to etap, na którego realizację ma duży wpływ to, w jaki sposób maszyny zostały zapakowane i oznakowane przed transportem. Jeśli pracownicy firmy relokacyjnej zrobili to starannie, w przejrzysty sposób, ponowny montaż będzie znacznie łatwiejszy. Dzięki dobremu przygotowaniu można uniknąć pomyłek czy zgubienia drobnych części.
Montaż nie polega tylko na ponownym połączeniu elementów maszyny w jedną całość. Aby mogła działać sprawnie, musi zostać podłączona do mediów: prądu, a często także wody, gazu czy kanalizacji. Na miejscu wykonuje się także poziomowanie maszyn i mocuje się je do podłoża. Za to odpowiadają specjaliści z firmy oferującej relokacje przemysłowe.
Przed startem: próbne uruchomienie
Czy to, że maszyna została ponownie zamontowana i podłączona, oznacza, że jest gotowa do pracy? Aby mieć taką pewność, wykonuje się zawsze testy podzespołów i próbne uruchomienie. Na tym etapie ważna jest współpraca specjalistów z różnych dziedzin: mechaników, automatyków, elektryków, hydraulików. Pracownicy odpowiedzialni za przenoszenie maszyn przemysłowych sprawdzają, czy sprzęt został właściwie zaprogramowany, podłączony do instalacji i wypoziomowany. Testuje się także poszczególne układy i podzespoły. Dopiero wówczas następuje próbny rozruch całości – jeśli ten etap przebiegnie pomyślnie, jest to podstawą do końcowego odbioru maszyny i jej uruchomienia.
Pomożemy Ci przejść przez wszystkie kroki relokacji przemysłowej tak, aby Twoja firma mogła działać sprawnie i bez przestojów. Skontaktuj się ze specjalistami Eurelo i dowiedz się więcej!