Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Profesjonalne zabezpieczenie ładunku w kontenerze – czyli jakie?
Klient, który zleca transport w kraju lub za granicę, nie musi przejmować się tym, w jaki sposób jego towar będzie pakowany, zabezpieczany i przewożony. Dla firmy transportowej odpowiednie zabezpieczenie ładunku w kontenerze jest jednak bardzo ważne. Tylko dostarczając pełnowartościowy, nieuszkodzony towar, mogą pracować na zaufanie swoich klientów. Jakie sposoby na ochronę ładunku przed uszkodzeniami, niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi i kradzieżami mają profesjonalni przewoźnicy?
Poznaj nasze usługi transportowe krajowe i międzynarodowe
Kontenery – popularne w transporcie morskim, drogowym, kolejowym
Metalowe pojemniki o prostej, ale solidnej konstrukcji, z dużą ilością miejsca wewnątrz, pojawiły się już na początku XX wieku. Kontenery wykorzystywano początkowo w Stanach Zjednoczonych, głównie do transportu mebli. Dzisiaj możesz spotkać je wszędzie: używa się ich jako naczep samochodów ciężarowych, wagonów towarowych oraz do przewozu towarów na statkach.
Kontenery idealnie nadają się do przewozu towarów drobnicowych: odzieży, sprzętu RTV i AGD, zabawek. Odpowiednio przygotowane pojemniki sprawdzają się także w transporcie żywności. Nic nie stoi na przeszkodzie, by w kontenerach przewozić również ładunki o większych gabarytach, na przykład maszyny budowlane.
Przeczytaj także: Przeprowadzka maszyn w 6 kluczowych krokach
Chronić – ale przed czym? W jakim celu zabezpiecza się ładunek w kontenerach?
Idealna sytuacja, do której dążą przewoźnicy, to przewóz kontenera wypełnionego w całości towarem. Taki transport jest najbardziej opłacalny, a umieszczone blisko siebie towary są mniej narażone na uszkodzenia. W praktyce nie zawsze udaje się to osiągnąć – często zdarza się, że w kontenerze znajdują się puste przestrzenie.
Gdy przewoźnik nie zadba o odpowiednie zabezpieczenie, ładunek w kontenerze może się przesuwać – na statku w czasie sztormu, a w pociągu lub samochodzie ciężarowym podczas wykonywania gwałtownych manewrów, na przykład hamowania.
Uszkodzenia mechaniczne to nie wszystko, na co narażone są towary przewożone w kontenerach. Mimo że metalowe ściany, podłoga i dach takiego pojemnika są grube i ograniczają dostęp powietrza, a drzwi mają wodoszczelne właściwości, to jednak ładunek nie jest w pełni izolowany od warunków panujących na zewnątrz.
Przewożone w kontenerze towary mogą być poddawane działaniu wilgoci, chłodnego lub gorącego powietrza. W przypadku niektórych rodzajów produktów: żywności, ubrań, a nawet sprzętu elektronicznego, może to powodować trwałe uszkodzenie lub zepsucie.
Poznaj skuteczne sposoby na zabezpieczenie towaru w kontenerze
W sytuacji, gdy pojemnik nie jest wystarczająco ciasno zapakowany, niektórzy przewoźnicy stosują najprostsze sposoby na zabezpieczenie ładunku w kontenerze: wypełniają go kartonami, styropianem czy drewnem. Może to być pomocne, istnieje jednak ryzyko, że materiały będą zbyt luźno upakowane i przemieszczą się podczas transportu.
Na rynku transportowym można znaleźć wiele profesjonalnych produktów do zabezpieczania towaru w kontenerze. Przewoźnicy nie są już zdani – tak jak kiedyś – na stosowanie przypadkowych zabezpieczeń. Aby wypełnić przestrzeń pomiędzy poszczególnymi ładunkami, można wykorzystać:
- Poduszki powietrzne, tzw. worki sztauerskie – jedno- lub wielorazowe torebki, pompowane powietrzem z kompresora, wytrzymujące nacisk nawet kilkudziesięciu ton. Są elastyczne i dopasowują się do kształtu szczeliny.
- Plomby butelkowe – ich zadaniem nie jest ochrona przed uszkodzeniem, ale zabezpieczenie towaru w kontenerze przed kradzieżą lub ingerencją. Plomby są montowane na drzwiach – ich zerwanie oznacza, że do środka dostały się nieupoważnione osoby.
- Kliny drewniane – niewielkie kołki wciskane pod palety lub kartony z towarem uniemożliwiają ich przesuwanie się po podłodze kontenera.
- Uchwyty – taśmy mocowane do ściany kontenera, blokujące warstwę towaru ułożoną na podłodze. Są łatwe w montażu, wytrzymałe i uniwersalne.
- Pochłaniacze wilgoci – niewielkie worki zawieszane pod sufitem kontenera, wypełnione proszkiem, żelem lub granulatem o właściwościach higroskopijnych. Przydają się szczególnie w kontenerach przewożonych drogą morską, gdzie panują wilgotne warunki.
Przeczytaj również: Bezpieczny rozładunek maszyn przy relokacji fabryki
Zasady bezpieczeństwa przy pakowaniu towaru do kontenera
Żaden przewoźnik nie może przewidzieć tego, co wydarzy się podczas transportu: jakie warunki atmosferyczne będą panowały na trasie, czy kierowca będzie zmuszony do ostrego hamowania, czy nie dojdzie do stłuczki. Może jednak zadbać o właściwe zapakowanie towaru do kontenera i dzięki temu ograniczyć szkody w sytuacji nieprzewidzianego zdarzenia.
W transporcie morskim, kolejowym i drogowym obowiązują takie same zasady. Ładunek powinien być zawsze równomiernie rozłożony na całej powierzchni podłogi. Na danej połowie kontenera nie należy umieszczać więcej niż 60% masy całkowitej towaru, w przeciwnym razie może dojść do przeciążenia.
Towary układa się w odpowiedniej kolejności, lżejsze na cięższych, nigdy odwrotnie. Jeśli jest taka możliwość, środek ciężkości załadowanego kontenera powinien znajdować się poniżej połowy wysokości pojemnika. Nigdy nie powinno się przekraczać dopuszczalnej nośności kontenera.
Dostarczymy Twój towar w dowolne miejsce w kraju lub za granicą, a wcześniej zadbamy o jego odpowiednie zabezpieczenie! Skontaktuj się z nami, aby poznać szczegóły naszych usług transportowych!