Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Transport morski – wady i zalety tej formy przewozu towarów
We współczesnym świecie stosuje się kilka form transportu – od samochodowego, przez kolejowy, aż po morski. W przypadku każdego rozwiązania pojawiają się jednak różne ograniczenia. Z tego powodu wybór odpowiedniej formy powinien zależeć od indywidualnej charakterystyki danego zlecenia. Jakie wady i zalety ma transport morski?
Na czym polega transport morski?
Transport morski może przyjmować bardzo różne formy, w zależności od zapotrzebowania i docelowego miejsca podróży określonych towarów. Ta forma przewożenia dóbr wciąż cieszy się dużą popularnością, pozwalając na pokonywanie zarówno ogromnych, jak i znacznie mniejszych odległości. Wyróżnia się następujące rodzaje transportu morskiego:
- przybrzeżny,
- międzynarodowy,
- krajowy,
- morski,
- śródlądowy.
Przewóz towarów statkami jest dość specyficznym rodzajem transportu, który sprawdza się jedynie w konkretnych przypadkach. Z tego powodu takie rozwiązanie ma liczne wady i zalety. Trzeba o nich pamiętać przed zdecydowaniem się na właśnie ten sposób przewozu dóbr.
Transport morski – wady i zalety
Jedną z podstawowych zalet transportu morskiego jest fakt, że na statek można załadować bardzo duże ilości towaru, w przeciwieństwie do np. ciężarówek lub samolotów. Jeśli konieczne jest przewiezienie przedmiotów z odległych krajów, takie rozwiązanie staje się najbardziej opłacalne. W przeliczeniu stosunek masy załadowanego towaru do ostatecznego kosztu transportu okazuje się niezwykle korzystny.
Przeczytaj również: Transport międzynarodowy – kompleksowa usługa dla wielu branż
Najważniejszą wadą transportu morskiego jest natomiast czas przekazania dóbr, który często wynosi nawet kilkanaście tygodni. Wydłuża się on także wtedy, gdy pogoda nie sprzyja podróży lub w ważnych węzłach w komunikacji morskiej pojawiają się różne problemy. Transport morski jest najwolniejszym, ale jednocześnie najtańszym sposobem dostarczenia towarów w odległe miejsca.
W przeciwieństwie do transportu powietrznego, przewóz towarów drogą morską jest bardzo ograniczony lokalizacyjnie. Nie wszędzie da się dotrzeć statkiem na tyle szybko, by było to opłacalne. Z tego powodu transport morski to korzystna opcja jedynie w określonych sytuacjach.
Transport kontenerów morskich a pakowanie produktów
Kluczowa pozostaje również kwestia odpowiedniego zabezpieczenia towarów. Jeśli zostaną one źle zapakowane, podczas transportu może dojść do ich uszkodzenia. Aspekt ten pojawia się jednak w przypadku każdej formy przewożenia produktów, dlatego taki problem da się łatwo wyeliminować. Wystarczy zastosować odpowiednie rozwiązania, które pozwalają na skuteczną ochronę towarów przez całą podróż.
Jeśli jednak zdecydujesz się na przetransportowanie towarów drogą morską, musisz zadbać o ich zabezpieczenie przed wilgocią oraz solą. Są to czynniki, które mogą przyczynić się do zniszczenia dowolnych przedmiotów. Z tego powodu pakowanie towarów z myślą o przewożeniu statkami wymaga przestrzegania określonych zasad. Procedury związane z zabezpieczaniem produktów składają się z wielu etapów, z czego doskonale zdają sobie sprawę firmy zajmujące się spedycją.
Kiedy transport morski ma sens?
Analizując zalety i wady transportu morskiego, można zauważyć, że jest on dobrym rozwiązaniem jedynie w określonych sytuacjach. Sprawdzi się np. wtedy, gdy firma eksportuje bardzo dużo towarów, które nie zmieszczą się w jednym załadunku samolotu czy pojazdów lądowych. Ważne, by podmiotowi wysyłającemu produkty nie zależało na błyskawicznym czasie realizacji. Wówczas można przetransportować cały towar jednocześnie za niewielkie pieniądze, jednak trzeba liczyć się z nawet kilkutygodniową podróżą.
Transport kontenerów morskich opłaca się także wtedy, gdy punkt A i B leżą w korzystnej lokalizacji pod względem szlaków i portów. Taka forma przewozu może być korzystna również w sytuacji, gdy sam towar cechuje się niestandardowymi gabarytami lub jego charakterystyka nie pozwala na przetransportowanie w inny sposób.
Czy transport morski się opłaca?
Charakterystyka transportu morskiego jest dość specyficzna, dlatego nie w każdej sytuacji ta forma przewozu okazuje się najlepszym rozwiązaniem. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że jest to opcja korzystna pod względem finansowym. Jeśli możesz poczekać kilka tygodni na dostarczenie towaru, a ewentualne opóźnienia związane z pogodą nie pokrzyżują Twoich planów, takie rozwiązanie okazuje się bardzo opłacalne.
Transport morski jest wykorzystywany głównie w przypadku przewozów na duże odległości. Na terenie jednego kraju zwykle stosuje się inne środki transportu, szczególnie gdy sieć wód na danym obszarze nie jest wystarczająca. Dowóz morski bardzo często znajduje zastosowanie w podróżach pomiędzy dwoma kontynentami, co jest niezwykle popularne np. w przypadku sprowadzania towarów z Azji.
Zastanawiasz się, jaka forma transportu będzie najlepsza w Twoim przypadku? Skontaktuj się z naszymi specjalistami!