Eurelo Tech Know-How
Relokacja przemysłowa – co wpływa na czas realizowanej usługi?
W przypadku relokacji przemysłowej nie ma jednego standardu dla wszystkich. W tej branży każdy proces relokacji jest starannie zaplanowany i dostosowany do specyfiki przedsiębiorstwa. Jak w takiej sytuacji oszacować, kiedy zostanie zrealizowana usługa zlecona przez Twoją firmę? Dowiedz się, co w największym stopniu wpływa na czas realizacji w przypadku relokacji maszyn i urządzeń przemysłowych!
Ile trwa relokacja przemysłowa? Zapytaj specjalistów!
Tego, w jakim czasie zostanie zrealizowana usługa relokacji maszyn przemysłowych, nie dowiesz się po pierwszym kontakcie telefonicznym czy mailowym. Oszacowanie czasu potrzebnego na przeniesienie urządzeń jest możliwe zazwyczaj dopiero po wizycie specjalistów w hali produkcyjnej.
Największy wpływ na czas realizacji usługi ma rodzaj i wielkość urządzeń. Osoby odpowiedzialne za relokację przemysłu dokładnie sprawdzają konstrukcję maszyny, sposób mocowania elementów i podłączenia do instalacji. Zapoznają się z dokumentacją techniczną, instrukcjami obsługi i innymi przydatnymi materiałami. Dopiero wówczas są w stanie ocenić, jak skomplikowane jest urządzenie i ile czasu będzie potrzebne na jego demontaż i ponowny montaż. Zapoznanie się z maszyną pozwala także zaplanować, jakie urządzenia będą potrzebne podczas poszczególnych etapów relokacji przemysłu.
Dla oszacowania czasu realizacji relokacji przemysłowej ważne jest także to, co specjaliści zastaną na miejscu docelowym. Firmy zajmujące się relokacją oferują kompleksowe usługi – oznacza to, że maszyny są nie tylko przewożone na miejsce i montowane, ale również mocowane do podłoża, poziomowane i podłączane do instalacji. W zależności od warunków w hali produkcyjnej: rodzaju i stanu posadzki, liczby i lokalizacji przyłączy prądu, wody, gazu i ścieków, realizacja tego etapu może być mniej lub bardziej skomplikowana. Jeśli grunt jest stabilny i równy, a instalacje znajdują się w miejscu, które umożliwia łatwe podłączenie maszyny, przygotowanie linii produkcyjnej do pracy nie stanowi większego problemu. Podczas realizacji tego etapu mogą się jednak pojawić wyzwania, które opóźnią ukończenie prac, np. konieczność wypoziomowania maszyny na nierównej posadzce czy doprowadzenia dodatkowych przyłączy.
Czy relokacja przemysłowa ze Szczecina do Rzeszowa trwa dłużej niż z Łodzi do Warszawy?
Prawdopodobnie każdy odpowie na to pytanie twierdząco. To przecież oczywiste, że przewóz maszyn na odległość 800 kilometrów trwa dłużej niż w przypadku transportu pomiędzy miastami położonymi nieco ponad 100 kilometrów od siebie. W rzeczywistości jednak długość trasy, na jakiej przewożone są maszyny, ma mniejsze znaczenie, niż mogłoby się wydawać.
Transport jest tylko jednym z etapów relokacji. Jeśli przeprowadzka firmy odbywa się na terenie Polski, to przewiezienie maszyn nawet pomiędzy dwoma miastami położonymi w różnych częściach kraju nie powinien zająć więcej niż 2 dni. Często to nie transport, ale demontaż i montaż urządzeń są najdłużej trwającymi etapami relokacji przemysłu.
Odpowiadając na pytanie – relokacja przemysłowa ze Szczecina do Rzeszowa może trwać dłużej, ale nie musi. Kluczowe będą tu inne czynniki: wielkość maszyn, stopień ich złożoności, rodzaj podłączenia do mediów itp.
Czy możesz zlecić relokację przemysłu od ręki?
Otrzymałeś atrakcyjną ofertę wymiany urządzeń przemysłowych na nowe. Okazało się, że używana przez Ciebie maszyna uległa poważnej awarii i trzeba ją pilnie zezłomować. Czy w branży usług relokacyjnych zdarzają się takie zlecenia „na ostatnią chwilę”?
W praktyce zdarza się to bardzo rzadko. Każda relokacja przemysłowa wymaga gruntownego przygotowania i zaplanowania. A to wiąże się z dodatkowym czasem potrzebnym na ten etap. Standardem w przypadku takich usług są nawet kilkumiesięczne prace przygotowawcze. Z pozoru może wydawać się to niekorzystne dla klienta, w rzeczywistości jednak znacznie usprawnia organizację relokacji przemysłowych. Dobrze zaplanowana usługa to taka, dzięki której firma może pracować niemal bez przestojów. Prace związane z demontażem i przygotowaniem do transportu zorganizowane są tak, by nie przeszkadzać pracownikom hali produkcyjnej w wykonywaniu codziennych zadań.
Przeczytaj również: Profesjonalna relokacja przemysłowa w 5 krokach
Czy klient ma wpływ na to, ile potrwa relokacja maszyn i urządzeń przemysłowych?
Są czynniki wpływające na czas realizacji usługi, które są całkowicie niezależne od klienta. Do pewnego stopnia zleceniodawca ma jednak wpływ na to, jak szybko przebiegnie relokacja przemysłu. Co to oznacza? Przede wszystkim chodzi o budżet, jakim dysponuje klient. Każde zlecenie można zrealizować na różne sposoby, w zależności od tego, ile przeznaczysz na nie środków. Korzystanie z dźwigów samochodowych, platform czy wózków widłowych podnosi koszty relokacji. W przypadku mniejszego budżetu można zrezygnować z używania niektórych urządzeń i skorzystać np. z narzędzi ręcznych. Wtedy realizacja relokacji przemysłowej potrwa jednak znacznie dłużej.
Przeczytaj także: Relokacja linii produkcyjnych – dlaczego warto powierzyć to zadanie specjalistom?
Budżet przeznaczony na relokację ma wpływ także na to, ile będzie trwał transport maszyn na nowe miejsce. W praktyce nic nie stoi na przeszkodzie, by zorganizować przejazd kilku ciężarówek z naczepami do transportu ponadgabarytowego i przewieźć wszystkie elementy linii produkcyjnej jednocześnie. Nie każda firma może sobie jednak pozwolić na pokrycie kosztów związanych z wynajmem takiej liczby pojazdów. W tej sytuacji można zrealizować transport za pomocą pojedynczych ciężarówek, co jednak przekłada się na dłuższy czas relokacji.
Chcesz dowiedzieć się, ile potrwa relokacja przemysłowa w Twojej firmie? Skontaktuj się z naszymi specjalistami, aby poznać szczegóły usługi!