Eurelo Tech Know-How
Instalacje przemysłowe – ich prawidłowa relokacja i montaż
Co jest niezbędne, by relokacja zakładu przemysłowego zakończyła się sukcesem? Doświadczony zespół, specjalistyczny sprzęt, odpowiednie przygotowanie, ale także… właściwa kolejność działań. Chcesz, by maszyny jak najszybciej rozpoczęły pracę w nowym miejscu? Zacznij od zaprojektowania i montażu instalacji przemysłowych!
Jakie instalacje przemysłowe wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych?
W przypadku przemysłowych instalacji, które wykorzystuje się w zakładach produkcyjnych wszystkich branż, trudno mówić o jednej definicji. Można je określić jako rodzaj zaawansowanej technologicznie infrastruktury, która umożliwia prawidłowe działanie maszyn przemysłowych.
W zależności od sposobu działania urządzenia, branży i technologii, mogą to być:
- instalacje elektryczne przemysłowe;
- instalacje hydrauliczne;
- instalacje ogrzewania;
- stacje uzdatniania;
- instalacje odpylające;
- wentylacja i klimatyzacja.
Wszystkie rodzaje instalacji przemysłowych mają podobne zastosowanie: służą do transportu, oczyszczania, suszenia, mieszania lub odparowywania mediów – wody i innych płynów, gazów, powietrza, ścieków i innych substancji. Na instalacje wykorzystywane w zakładach przemysłowych składają się takie urządzenia i elementy jak: przewody rurowe, pompy, zawory, liczniki, bezpieczniki i urządzenia automatyki przemysłowej.
Prawidłowy montaż instalacji przemysłowych – kluczowy element relokacji zakładu
Gdy zakład zmienia swoją lokalizację, o relokacji myśli się głównie w kontekście przeniesienia maszyn i linii produkcyjnych. Aby jednak mogły one działać w nowym miejscu prawidłowo, potrzebują odpowiednich warunków. Niemal każde urządzenie korzysta z energii elektrycznej, a niektóre dodatkowo z wody, gazu lub czynnika chłodzącego. Kompleksowo przeprowadzona relokacja powinna uwzględniać także projektowanie instalacji przemysłowych. Miejsce, w którym zostaną ustawione maszyny, musi być wyposażone w dokładnie takie przyłącza, jakie znajdowały się w dotychczasowej lokalizacji.
Jakie ma to znaczenie dla powodzenia procesu relokacji? Prawidłowo zamontowane przemysłowe instalacje wykorzystywane w zakładach produkcyjnych pozwalają na szybsze rozpoczęcie prac w nowym miejscu. Projektowanie i montaż instalacji przemysłowych powinny poprzedzać relokację maszyn – dzięki temu można je zamontować zaraz po przetransportowaniu do hali i wykonaniu niezbędnych pomiarów.
W jaki sposób przebiega relokacja instalacji przemysłowych?
To, co przynosi najbardziej widoczne efekty, czyli montaż instalacji przemysłowych, jest tak naprawdę jednym z końcowych etapów całego procesu. Relokacja instalacji może być udana tylko wtedy, gdy będzie starannie zaplanowana.
Zespół odpowiedzialny za projektowanie instalacji przemysłowej musi w pierwszej kolejności zapoznać się z dokumentacją techniczną urządzeń. Sprawdza, w jaki sposób podłączone są maszyny na hali produkcyjnej i kontroluje warunki w nowej lokalizacji.
Realizacja gotowego projektu powinna się rozpocząć jak najwcześniej, aby montaż instalacji przemysłowych zakończył się jeszcze przed przetransportowaniem maszyn na nowe miejsce. Na tym etapie ważne jest zachowanie szczególnej staranności – ewentualne błędy należy naprawić jeszcze przed zamontowaniem maszyn.
Podłączenie urządzeń do instalacji przemysłowej nie oznacza końca prac. Zespół zajmujący się relokacją musi, jeszcze zanim przekaże urządzenia do odbioru klientowi, wykonać próbne uruchomienie. To moment, w którym nie tylko sprawdza się, jak działają maszyny, ale również to, czy płyny i gazy prawidłowo przepływają przez całą instalację.
Elektryk, mechanik, hydraulik? Kto powinien zajmować się montażem instalacji przemysłowych?
Relokacja instalacji przemysłowych to praca zespołowa. Maszyny, które wymagają jedynie podłączenia do prądu, spotyka się stosunkowo rzadko. Instalacje elektryczne przemysłowe są tylko jednym z elementów całego systemu przyłączy i rurociągów niezbędnych do prawidłowego działania urządzenia. Za relokację instalacji przemysłowych odpowiadają nie tylko elektrycy, ale również gazownicy, hydraulicy, specjaliści od montażu urządzeń wentylacyjnych i klimatyzacyjnych.
W procesie relokacji i montażu instalacji przemysłowych mogą brać udział wyłącznie specjaliści z odpowiednimi uprawnieniami. Pamiętaj, aby nie próbować wykonywać instalacji przemysłowych na własną rękę czy korzystać z pomocy pracowników zakładu – jest to nie tylko niezgodne z prawem, ale również niebezpieczne.
Z jakich usług dodatkowych warto skorzystać podczas relokacji instalacji przemysłowych?
Chcesz, by montaż instalacji przemysłowych przebiegł sprawnie i umożliwił Twojej firmie szybkie rozpoczęcie produkcji w nowym miejscu? Skorzystaj z usług dodatkowych związanych z przemysłowymi instalacjami w Twoim zakładzie.
Jakie wsparcie oferują Ci specjaliści Eurelo? W ramach usług dodatkowych możesz liczyć na:
- zaplanowanie procesu relokacji instalacji przemysłowej: sprawdzenie wymagań, zapoznanie się z dokumentacją itp.;
- projektowanie instalacji mechanicznych i elektrycznych;
- przygotowanie miejsca pod instalację przemysłową w nowej lokalizacji: zaprojektowanie fundamentów, wykonanie pomiarów, cechowanie podłoża;
- kotwienie, poziomowanie i osiowanie maszyn, a następnie ich montaż i podłączenie do instalacji;
- sporządzenie dokumentacji niezbędnej w przypadku instalacji wykorzystywanej w Twoim zakładzie przemysłowym.
Planujesz relokację zakładu? Pomożemy Ci zadbać o to, by maszyny działały niezawodnie w nowym miejscu! Przygotujemy projekt i wykonamy montaż instalacji przemysłowych. Skontaktuj się z naszymi specjalistami w sprawie szczegółów!