Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Jak skomplikowane jest przeniesienie maszyn?
Przeniesienie maszyn produkcyjnych na terenie firmy lub ich transport na nowe miejsce nie musi być skomplikowany. Pod warunkiem, że… dobrze się do tego przygotujesz. Chcesz wiedzieć, jak przebiega prawidłowo zorganizowany proces przestawiania maszyn? Sprawdź, jak zrobić to profesjonalnie: bezpiecznie i bez zbędnych przestojów!
Kiedy może być konieczna relokacja maszyn?
Relokacja kojarzy się głównie z sytuacjami, gdy firma produkcyjna zmienia lokalizację i w związku z tym musi przetransportować maszyny do nowej hali. Zdarza się jednak, że przestawianie maszyn odbywa się w obrębie tego samego budynku. Takich usług możesz potrzebować dla swojej firmy np. wówczas, gdy zakupisz nowe urządzenia do linii produkcyjnej i chcesz je ustawić na miejscu tych wykorzystywanych dotychczas. Specjaliści zajmujący się przestawianiem maszyn zdemontują wówczas stare urządzenia, rozłożą je na części i zutylizują (np. wywiozą na składowisko złomu), a następnie przetransportują dla Ciebie nowy sprzęt i odpowiednio zamontują. Przeniesienie maszyn może być też związane ze zmianą organizacji pracy zakładu, zwiększeniem liczby pracowników, koniecznością wdrożenia nowych rozwiązań w wyniku zmian w przepisach czy sytuacji na rynku.
Jakiego rodzaju maszyny przenosi się najczęściej?
Usługi przestawiania maszyn wykonuje się najczęściej w dużych zakładach produkcyjnych. Trudno jest tu mówić o najpopularniejszych branżach – przeniesienie maszyn może być konieczne w firmach z sektora spożywczego, automotive, obróbki metali i wielu innych, w których wykorzystuje się sprzęt o dużych gabarytach.
Przestawianie maszyn i ich transport na znaczne odległości ma także miejsce w branży budowlanej. Firmy budowlane mają najczęściej swoje bazy, z których dostarczają sprzęt: koparko-ładowarki, spychacze, dźwigi itp. na miejsce inwestycji. Rzadko są w stanie zrobić to na własną rękę – maszyny budowlane nie są przystosowane do samodzielnego poruszania się po drogach. Do ich transportu wykorzystuje się naczepy ponadgabarytowe.
Przed transportem: demontaż, pakowanie, zabezpieczenie
Aby przeniesienie maszyn zakończyło się sukcesem, konieczne jest zachowanie odpowiedniej kolejności wykonywania zadań. To ważne, jeśli chcesz, by firmowy sprzęt dotarł na miejsce szybko, bezpiecznie i bez uszkodzeń.
W pierwszej kolejności pracownicy firmy odpowiedzialnej za relokację zajmują się demontażem urządzeń. Są one rozkładane na części tylko w takim stopniu, w jakim jest to konieczne – jeśli niewielką maszynę można przewieźć np. w dwóch częściach, nie ma potrzeby demontowania każdego z jej elementów. Dzięki temu demontaż i ponowny montaż przebiegają szybciej, a ryzyko zgubienia czy pomylenia części jest mniejsze.
Do obowiązków firmy zajmującej się przestawianiem maszyn należy także spakowanie i odpowiednie zabezpieczenie przewożonego sprzętu na czas transportu. Zapakowane części oznacza się w widoczny sposób, aby można było łatwo odnaleźć je po przewiezieniu na miejsce.
Transport ponadgabarytowy – niezastąpiony podczas relokacji maszyn
Transport dużych maszyn produkcyjnych, budowlanych czy rolniczych może robić wrażenie na przypadkowych obserwatorach: sprzęt jest przewożony pojazdami o dużej mocy silnika, na specjalnie przygotowanych otwartych naczepach. Długość naczep do transportu ponadgabarytowego może wynosić nawet 30 metrów. Samochodowi ciężarowemu musi towarzyszyć odpowiednio oznakowany samochód pilot. Aby przenoszenie maszyn z wykorzystaniem transportu ponadgabarytowego było możliwe, konieczne jest uzyskanie zezwolenia od GDDKiA.
Na miejscu docelowym: pomiary, poziomowanie, montaż
Przeniesienie maszyn na miejsce docelowe nie oznacza dla firmy zajmującej się relokacją końca prac. Sprzęt musi zostać rozpakowany, ustawiony w odpowiednim miejscu i ponownie złożony. Na tym etapie kluczowe jest wsparcie mechaników, automatyków oraz elektryków.
Miejsce, w którym zostaną ustawione maszyny, powinno spełniać następujące kryteria: zapewniać bezpieczną pracę osobom obsługującym sprzęt, być funkcjonalne i właściwie wymierzone. Osoby, które zajmują się przestawieniem maszyn na nowe miejsce, w pierwszej kolejności dokonują dokładnych pomiarów, aby ustalić rodzaj podłoża i jego ewentualne odchylenie od pionu. Pozwala to właściwie wypoziomować urządzenia i dobrać sposób mocowania.
Przestawianie maszyn? Powierz to zadanie profesjonalistom!
W większości przypadków przestawianie maszyn z wykorzystaniem wyłącznie firmowych zasobów jest praktycznie niemożliwe. Z kilku powodów: po pierwsze, stali pracownicy nie mają odpowiednich kompetencji, uprawnień ani czasu, by zajmować się przestawianiem maszyn poza swoimi standardowymi obowiązkami. W wielu przypadkach mogłoby to być też po prostu niebezpieczne.
Po drugie, do przeniesienia maszyn o dużych gabarytach potrzebny jest specjalistyczny sprzęt, który zazwyczaj nie znajduje się na wyposażeniu firmy. Część prac związanych z przestawianiem maszyn można wykonać za pomocą narzędzi ręcznych, ale często wykorzystuje się do tego także dźwigi, podnośniki, platformy i inne. Powierzając przeniesienie maszyn produkcyjnych lub budowlanych profesjonalnej firmie, nie musisz także przejmować się kwestiami formalnymi związanymi z transportem ponadgabarytowym, zapewnieniem odpowiedniego sprzętu. Uzyskaniem zezwoleń, zaplanowaniem trasy i doborem odpowiedniej naczepy zajmą się osoby wykonujące dla Ciebie usługę.
Zmiany organizacyjne, przeprowadzka, rozwój produkcji? Przestawianie maszyn nie musi być ograniczeniem! Skorzystaj z profesjonalnych usług relokacji w Eurelo!