Eurelo Tech Know-How
Transport maszyn ciężkich
Ciężki sprzęt przemysłowy i przewóz maszyn budowlanych stanowi prawdziwe wyzwanie dla wszystkich firm transportowych. Wymaga on bowiem dokładnego zaplanowania procedury przewozu, jak również wykorzystania specjalistycznych urządzeń i pojazdów. Bez tego transport maszyn ciężkich narażony jest na wysokie ryzyko wypadku lub uszkodzenia wrażliwych elementów. Jak więc tego typu procedury powinny być realizowane?
Przeczytaj również: Relokacja i uruchomienie linii produkcyjnej – jak dobrze zaplanować cały proces?
Przygotowania do transportu maszyn ciężkich
Najważniejszym zadaniem, przed jakim stoją firmy transportowe, jest stworzenie bezpiecznych warunków dla przewożonych maszyn i urządzeń – niezależnie od tego, czy ma być to przewóz maszyn budowlanych czy też tych użytkowanych w halach produkcyjnych, warsztatach czy zakładach przetwórczych. Każdy transportowany sprzęt musi być należycie zabezpieczony.
To zaś często wymaga demontażu wrażliwych elementów, jak również użycia właściwych urządzeń oraz pojazdów. Muszą one „poradzić sobie” między innymi z gabarytami maszyn. Błędne decyzje w tym przypadku mogą doprowadzić do poważnych strat, a także stworzenia podczas transportu maszyn ciężkich poważnego niebezpieczeństwa na drodze.
Mając to wszystko na uwadze, bezpiecznym wyborem wydaje się zatrudnienie w tym celu doświadczonych podmiotów, które mają dostęp do specjalistycznego sprzętu oraz doświadczonych kierowców i pracowników odpowiedzialnych za przenoszenie sprzętu na platformy, naczepy i inne urządzenia służące do przewożenia. Dotyczy to zwłaszcza maszyn ciężkich, w przypadku których zwykłe wozy transportowe nie wystarczają. Wymagają one również realizacji odpowiednich procedur bezpieczeństwa.
Jak przebiega planowanie trasy przewozu maszyn ciężkich?
Transport maszyn ciężkich musi odbywać się etapami. To kolejny dobry powód, dla którego lepiej decydować się na firmy doświadczone. Są one bowiem w stanie zrealizować usługi o charakterze kompleksowym. Co wchodzi w ich skład?
- Bezpieczny załadunek – obejmujący zabezpieczenie wszystkich ważnych elementów, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas transportu. Do tego typu zadań wykorzystywane są przeważnie specjalne dźwigi, żurawie, wózki transportowe oraz wciągniki. Jest to bardzo ważny moment, w trakcie którego dojść może do wystąpienia sytuacji niebezpiecznych. Wymagane jest więc zachowanie największej ostrożności.
- Logistyka – zanim rozpocznie się właściwy transport, konieczne jest odpowiednie zaplanowanie trasy, tak aby wybrać najbezpieczniejszą drogę do celu. Przewóz maszyn budowlanych i innych sprzętów ciężkich często wymaga też uzyskania pozwoleń drogowych, a także właściwej eskorty pojazdów. Wszystkim tym powinna zająć się ekipa realizująca zlecenie transportu.
- Transport maszyn – przewóz maszyn budowlanych (lub innych) wykonywany przez doświadczonych kierowców, dysponujących właściwymi umiejętnościami oraz pozwoleniami.
- Rozładunek sprzętu – równie istotny, co załadunek. Ponownie trzeba zachować wszelkie środki ostrożności. Kluczowy okazuje się również użytkowany sprzęt.
- Magazynowanie lub instalacja maszyn – w razie potrzeb klienta, firmy transportowe oferują przechowywanie wszelkich urządzeń bądź też ich ustawienie i instalację. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas przewozu linii produkcyjnych. Składają się one z tak wielu elementów, że ich ponowne złożenie bywa trudnym i czasochłonnym zadaniem. Dobrze jest więc wybrać firmę, która zajmie się tym wszystkim w ramach jednego pakietu usług.
Podczas wyboru najlepszej firmy zajmującej się przewozem maszyn ciężkich, warto zwrócić uwagę na obsługiwany przez nią obszar. Na rynku działają bowiem podmioty, które funkcjonują nie tylko w obrębie Polski, ale też całej Europy, a nawet całego świata. Realizują one więc również w razie potrzeby transport drogą lądową, jak i morską.
Ile kosztuje transport maszyn ciężkich?
Poza gwarancją bezpieczeństwa, wykorzystaniem fachowego sprzętu i pracą wykwalifikowanych specjalistów, wiele firm zamawiających przewóz maszyn budowlanych zwraca uwagę również na koszty całego przedsięwzięcia. Trudno się temu dziwić, w końcu sam transport może niekiedy znacząco nadszarpnąć firmowy budżet.
Nie oznacza to oczywiście, że najlepszym wyborem ma być oferta najtańsza. Często jest wręcz odwrotnie. Niskimi cenami w wielu przypadkach kuszą podmioty młode lub niecieszące się zbyt dobrą opinią na rynku. W rezultacie, poczynione oszczędności mogą okazać się wyłącznie pozorne. Ewentualne błędy prowadzą zwykle do uszkodzenia maszyn, co z kolei wiąże się z koniecznością wydania dodatkowych środków.
Analizując opłacalność poszczególnych usług, należy wziąć pod uwagę cenę za km. Transport maszyn ciężkich realizowany jest na różnych dystansach, dlatego łatwo policzyć, ile wyniesie konkretna usługa. Co ważne, firmy oferujące działania o charakterze kompleksowym często gwarantują korzystne rabaty i obniżki. W rezultacie, wykupienie transportu w jednej firmie staje się bardziej opłacalne, niż wówczas, gdy konkretne usługi (transport, rozładunek, instalacja, magazynowanie etc.) są zlecane kilku różnym podmiotom.
Maszyny ciężkie wymagają specjalnego traktowania – także podczas przewozu, dlatego odpowiadać za niego powinna uznana, sprawdzona firma, dysponująca właściwym wyposażeniem i doświadczoną kadrą pracowniczą.