Eurelo Tech Frequently Asked Questions
Wynajem wózków widłowych – dla kogo jest to idealne rozwiązanie?
W sytuacji, gdy w firmie potrzebny jest wózek widłowy, jego zakup nie zawsze jest najkorzystniejszym rozwiązaniem. Gdy pracownicy będą korzystali z niego tylko przez określony czas lub sezonowo, warto rozważyć wynajem.
Wypożyczanie sprzętu sprawdza się nie tylko w małych firmach. Z takiej możliwości korzystają również większe przedsiębiorstwa, które chcą uzupełnić swoją bazę sprzętową. Czy wynajem wózków widłowych to rozwiązanie także dla Ciebie?
Czy Twoja firma potrzebuje własnego wózka widłowego?
Gdy firma zmienia profil działalności, poszerza portfolio produktów, rozbudowuje halę produkcyjną, często wiąże się to również z inwestycjami w sprzęt. W fabrykach, magazynach, centrach logistycznych należy zapewnić pracownikom odpowiednią liczbę wózków widłowych do transportu towaru.
Czy jednak zawsze musi się to wiązać z zakupem wózka na własność? Takie rozwiązanie może być korzystne, gdy:
- zmiany w firmie są stałe, a w perspektywie kolejnych lat planowany jest dalszy rozwój;
- działalność firmy nie ma charakteru sezonowego – nie istnieje wówczas ryzyko, że sprzęt przez większość roku będzie stał nieużywany;
- firma jest gotowa ponieść jednorazowo wysokie koszty związane z zakupem, a później płacić dodatkowo za serwis, naprawy, przeglądy, utrzymanie zaplecza technicznego.
- pracownicy zostali przygotowani do obsługi wózków widłowych, są przeszkoleni i mają odpowiednie uprawnienia.
Gdy sytuacja przedsiębiorstwa nie wpisuje się w powyższe kryteria, może to oznaczać, że kupno wózka widłowego może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast zakupu warto wówczas rozważyć wynajem wózków widłowych: krótkoterminowy lub długoterminowy.
W jakich sytuacjach sprawdzi się wynajem wózków widłowych?
Wózki widłowe to urządzenia, które wykorzystuje się w halach produkcyjnych, magazynach i centrach logistycznych, sklepach wielkopowierzchniowych. Sprawdzają się także na placach budowy i w gospodarstwach rolnych, ułatwiając załadunek i rozładunek.
Jeśli w swoim przedsiębiorstwie również korzystasz z wózków widłowych – lub zamierzasz to robić – zastanów się, czy wynajem krótko- lub długoterminowy może być odpowiedzią na Twoje potrzeby. Skorzystanie z takiej możliwości może Ci dać dostęp do wysokiej jakości sprzętu bez ponoszenia znacznych kosztów i bez dodatkowej pracy związanej z serwisowaniem i naprawami.
Kiedy powinieneś zdecydować się na wynajem wózków widłowych?
- Branża, w której działasz, charakteryzuje się dużą sezonowością. Gdy potrzebujesz wózka widłowego tylko w sezonie letnim czy przed świętami, wypożyczając go tylko na ten czas, możesz dużo zaoszczędzić.
- Otrzymałeś duże, ale jednorazowe zlecenie i brakuje Ci sprzętu, by zrealizować je w ustalonym czasie. Zakup nowego wózka mógłby sprawić, że koszty przewyższyłyby przychody. Rozwiązanie w postaci wynajmu pozwoli Ci szybko uzupełnić bazę sprzętową, a jednocześnie zapewni elastyczność – wózek możesz łatwo zwrócić, gdy nie będzie Ci już potrzebny.
- Twoją firmę czeka przeprowadzka, sprzątanie, inwentaryzacja w magazynie. Wynajęty wózek widłowy pomoże pracownikom w sprawnym wykonaniu dodatkowych zadań. Jeśli pracownicy na co dzień nie korzystają z wózków i nie mają uprawnień do ich obsługi, warto zdecydować się na wynajem wózka z operatorem.
- Dysponujesz własnym wózkiem, ale uległ on poważnej awarii, której naprawa zajmie dużo czasu. W sytuacji, gdy wiesz, że Twój sprzęt prędzej czy później wróci do Ciebie, kupowanie kolejnego byłoby niepotrzebnym kosztem. Jeśli nie chcesz, by usterka uniemożliwiła sprawną pracę w firmie, uzupełnij zasoby sprzętowe poprzez wypożyczenie wózka odpowiadającego Twoim potrzebom.
- Chcesz mieć możliwość regularnego, comiesięcznego wpisywania w koszty działalności gospodarczej opłat za wynajem – w ten sposób możesz obniżyć wysokość płaconego podatku dochodowego.
Wynajem krótkoterminowy i długoterminowy – poznaj różnice
W przypadku większości firm oferujących wynajem wózków widłowych cennik zawiera usługi wynajmu krótkoterminowego i długoterminowego. Czym różnią się obie opcje i z której najlepiej skorzystać?
Wynajem krótkoterminowy sprawdzi się w firmach, które potrzebują wózka widłowego jednorazowo, by szybko wykonać dodatkową pracę, lub które chcą korzystać z urządzenia sezonowo. Takie dodatkowe wsparcie przydaje się na przykład w centrach logistycznych w okresie okołoświątecznym, w gospodarstwach rolnych czy podczas prac budowlanych.
Z wynajmu warto skorzystać także w sytuacji, gdy nastąpi awaria własnego sprzętu. W przypadku usług krótkoterminowych wózek widłowy jest najczęściej dostępny od ręki. Trzeba za to liczyć się z wyższym kosztem w przeliczeniu na dzień czy tydzień korzystania z wózka.
Wynajem długoterminowy to propozycja dla tych przedsiębiorstw, które chcą korzystać z wózka widłowego przez kilka miesięcy. Przykładem mogą być firmy budowlane, które wynajmują sprzęt na cały okres realizacji inwestycji. W przypadku długoterminowego wynajmu wózków widłowych koszt można najczęściej negocjować.
Klienci wypożyczający sprzęt na dłużej mogą liczyć na atrakcyjne stawki. W ramach usług długoterminowych właściciel zapewnia przeglądy, naprawy i obsługę serwisową.
Wynajem wózka widłowego z operatorem
Jeśli firma intensywnie się rozwija, może się okazać, że zapewnienie odpowiedniej liczby pracowników do obsługi wózków widłowych będzie stanowiło wyzwanie. Udział w szkoleniu i zdobycie uprawnień do pracy z tymi urządzeniami wymaga czasu.
Gdy w przedsiębiorstwie brakuje pracowników uprawnionych do obsługi wózków widłowych, sam wynajem sprzętu nie rozwiąże problemu, dlatego rozwiązaniem może być wynajem wózka widłowego z operatorem.
Przy takiej formie wynajmu wózków widłowych koszt jest wyższy, ale w ramach usługi otrzymujesz kompleksowe wsparcie i nie musisz delegować do obsługi sprzętu pracownika ze swojego zespołu. Dzięki takiemu przedsięwzięciu możesz zapewnić płynność procesów produkcyjnych i uniknąć przestojów.
Gdy korzystasz z takiej opcji wynajmu wózków widłowych, cennik jest ustalany indywidualnie w zależności od tego, ile będzie trwała usługa i jak często operator wózka będzie wykonywał swoją pracę.