Eurelo Tech Know-How
Demontaż i montaż maszyn przemysłowych przy relokacji fabryki
Relokacje fabryk są bardzo żmudnym procesem składającym się z kilku etapów. Podczas przenoszenia zakładu przemysłowego do innego miejsca trzeba zdemontować, a następnie ponownie zamontować znajdujące się w nim maszyny. Podczas takich czynności konieczne jest jednak pamiętanie o kilku kwestiach. Jak wygląda demontaż i montaż sprzętów wykorzystywanych przez fabryki?
Demontaż maszyn w procesie relokacji firmy.
Relokacja firmy rozpoczyna się od demontażu maszyn znajdujących się w budynku. Podczas tego procesu trzeba pamiętać o dokładnym opisaniu wszystkich części i załadowaniu ich na samochody w taki sposób, by nie uległy zniszczeniu podczas transportu. Jest to bardzo wymagające przedsięwzięcie, które w przypadku dużych obiektów przemysłowych bywa również czasochłonne. Maszyny przemysłowe zwykle są bardzo drogie, dlatego przypadkowe uszkodzenie lub zgubienie choćby jednej części mogłoby wiązać się z ogromnymi stratami finansowymi.
Sprawdź nasze usługi: Transport maszyn i relokacja firm
Maszyny przemysłowe są zabezpieczane przez specjalistów, którzy dysponują wiedzą na temat ich poprawnego demontażu, a następnie pakowania przed transportem. Dzięki temu będą one mogły następnie zostać szybko złożone w całość. Do zdemontowania tak skomplikowanych konstrukcji konieczna jest jednak odpowiednia wiedza. Często przydają się również umiejętności spawalnicze, które wiążą się z obowiązkiem zdobycia konkretnych uprawnień.
Ponowny montaż maszyn i urządzeń w nowym miejscu
Po przetransportowaniu maszyn do nowego budynku konieczne jest ich ponowne zamontowanie. W przypadku dużych linii produkcyjnych trzeba połączyć poszczególne urządzenia, a w sytuacji, gdy uprzednio zostały rozdzielone na niewielkie części – poskładać je w odpowiedni sposób. Jest to bardzo istotne w celu zapewnienia prawidłowego działania poszczególnych urządzeń oraz bezpieczeństwa pracy. Z tego powodu po ponownym zamontowaniu maszyn przemysłowych trzeba przeprowadzić liczne testy, które pozwalają na skontrolowanie ich funkcjonowania i zgodności z obowiązującymi przepisami.
Ponowny montaż maszyn przemysłowych jest możliwy jedynie przy udziale osób wykwalifikowanych, które mają stosowne uprawnienia. Jest to niezwykle istotne, ponieważ jakikolwiek błąd mógłby spowodować zagrożenie zdrowia i życia pracowników zakładu.
Montaż maszyn a niezbędne instalacje
Trzeba również pamiętać, że do zapewnienia prawidłowego działania maszyn przemysłowych w nowym miejscu konieczne jest zorganizowanie odpowiednich instalacji. Mowa tu m.in. o systemach elektrycznych, gazowych, parowych czy hydraulicznych. W wielu zakładach przemysłowych istnieją także zaawansowane rozwiązania technologiczne bazujące na połączeniu internetowym.
Czego dokładnie dotyczy montaż i demontaż maszyn?
Montaż i demontaż maszyn to proces, który dotyczy różnych urządzeń. Czasem są to pojedyncze maszyny, ale często takie czynności są konieczne w związku z całymi liniami produkcyjnymi. Mowa tu o takich konstrukcjach, jak np.:
- linie technologiczne,
- instalacje przemysłowe,
- linie produkcyjne.
Montaż i demontaż całych linii jest żmudnym procesem, podczas którego trzeba zachować odpowiednie normy bezpieczeństwa.
Niezwykle istotne okazuje się też zabezpieczenie urządzeń podczas samego transportu. W ten sposób można uniknąć sytuacji, w której maszyny ulegną uszkodzeniu w trakcie jazdy, nie pozwalając na poprawne zamontowanie na terenie nowej hali.
Dlaczego demontaż i montaż maszyn musi przebiegać pod okiem ekspertów?
Maszyny przemysłowe to bardzo skomplikowane konstrukcje, dlatego ich demontaż i montaż jest możliwy jedynie przy udziale specjalistów. Takie osoby orientują się w sposobie działania poszczególnych urządzeń i wiedzą, jak poprawnie rozłożyć i złożyć dany sprzęt. Prace wymagają dysponowania wiedzą na temat elektryki, hydrauliki czy spawalnictwa. Fachowcy mogą zająć się bezpieczną relokacją maszyn zarówno z zakładów zajmujących się przetwórstwem spożywczym, jak i motoryzacją oraz przemysłem stoczniowym czy stoczniowym.
W większości przypadków usługi tego typu idą również w parze z transportem. Pozwalają zatem na łatwe przenoszenie wyposażenia firmy, włącznie z maszynami.
Montaż i demontaż maszyn a uprawnienia
Profesjonalne ekipy mają również uprawnienia do korzystania z pojazdów usprawniających proces montażu i demontażu. Mowa tu nie tylko o wózkach widłowych, lecz także pomostach samobieżnych czy urządzeniach platformowych. Specjaliści mogą też używać dźwigów i spawać.
Niezwykle ważne jest też przeprowadzenie testów po zakończonym procesie montażu maszyn w nowej lokalizacji. Często przydaje się też dokumentacja techniczna z całego procesu. To właśnie dlatego takimi czynnościami powinni zająć się profesjonaliści.
W Eurelo oferujemy usługi montażu i demontażu maszyn przemysłowych, gwarantując sprawny przebieg i bezpieczeństwo przedsięwzięcia. Skontaktuj się z nami i dowiedz się, co możemy dla Ciebie zrobić!